Władze Siemianowic Śląskich wspólnie z Bractwem Gwarków Związku Górnośląskiego zorganizowały w czwartek (20 kwietnia) uroczyste spotkanie poświęcone pamięci Jana Mitręgi. Gdyby żył, minister górnictwa i energetyki w latach 1959–1974, jutro skończyłby dokładnie 100 lat.
Spotkanie w siemianowickim Parku Tradycji było okazją do wspomnień, ale też do oficjalnej premiery najnowszego wydawnictwa Bractwa Gwarków, stworzonego wspólnie z Urzędem Miasta Siemianowice Śląskie pt. Gwarek Jan Mitręga.
- Książka ta ukazuje sylwetkę byłego ministra jako wysokiej próby profesjonalistę. Człowieka bez reszty oddanego górnikom, mającego ogromne zasługi dla rozwoju przemysłu wydobywczego w Polsce. Pokazuje go też jako człowieka życzliwego, pełnego humoru, obdarzonego szacunkiem zarówno prostych górników, jak i ludzi nauki – zaznaczyła Anna Zasada-Chorab, wiceprezydent Siemianowic Śl.
Książka powstała pod redakcją prof. dr. hab. inż. Bronisława Barchańskiego. - Z ziemi śląskiej wydarto ponad 12 mld t węgla kamiennego, kosztem życia wielu tysięcy górników. Dzisiejsze spotkanie jest poświęcone jednemu z najwybitniejszych Ślązaków: Janowi Mitrędze – podkreślił naukowiec.
Jan Mitręga (1917-2007), pochodzący z rodziny o polskich tradycjach powstańczych, działał przed II wojną światową w harcerstwie i lewicowych związkach młodzieży, a jako 20-latek został górnikiem w kopalni Michał (połączonej później z kopalnią Siemianowice) w Michałkowicach. Pod okupacją niemiecką organizował strajki, a w 1945 r. na czele konspiracyjnej rady zakładowej ratował kopalnię przed zniszczeniem przy ucieczce hitlerowców. W 1952 r. Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, do której wtedy wstąpił, powołała zdolnego górnika na podsekretarza stanu w Ministerstwie Górnictwa i Energetyki i wysłała na studia w krakowskiej AGH. W okresie 1959-1974 był ministrem górnictwa i energetyki, w latach 1970-1975 wicepremierem rządu. Po odwołaniu został ambasadorem PRL w Czechosłowacji. W ciągu wielu lat aktywności Mitręga utworzył m.in. Międzyresortową Komisję Węgla Kamiennego, zarządzał Związkiem Zawodowym Górników i Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Górnictwa, był posłem na Sejm w latach 1962-1975. Zmarł 7 listopada 2007 r.
W galerii: spotkanie poświęcone pamięci Jana Mitręgi w Siemianowicach Śląskich (zdjęcia: Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.