O przyszłorocznej perspektywie finansowej rozmawiali w Katowicach eksperci Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych i przedsiębiorstw gminnych.
- Cieszy fakt, że zgłaszają się do nas także zupełnie nowe podmioty, które nie korzystały z naszej oferty pomocy w latach poprzednich. Prawdopodobnie uległy już zmniejszeniu premie termoizolacyjne i zaszła konieczność poszukiwania nowych źródeł finansowania tego rodzaju przedsięwzięć. Potencjalnym beneficjentom proponujemy realizację przynajmniej dwóch zadań jednocześnie, np. wymianę azbestu na nowoczesne ocieplenie. Jest też spore zainteresowanie modernizacją oświetlenia i wymianą czujników do napędu dźwigów. Środki mamy, każdy je otrzyma, choć procedury są nieco rozciągnięte w czasie – przyznał Łukasz Frydel.
Przedstawiciele Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej od kilku już lat wykorzystują środki na termorenowację.
- Ciekawi jesteśmy, na jakich zasadach w 2018 r. będzie można skorzystać z oferowanych dotacji i pożyczek. Z pewnością po nie sięgniemy, ponieważ mamy dobre doświadczenia z WFOŚiGW z lat poprzednich – zauważyła Grażyna Kula z ChSM.
W Zabrzu z kolei zdejmują azbest z budynków.
- Naszą substancję mieszkaniową chcemy ponadto sukcesywnie docieplać i podłączać do ciepłowni. Choć plany realizujemy na bieżąco, to do finiszu jeszcze daleko, stąd nasza obecność na konsultacji. Korzystaliśmy ze środków programu „Kawka”. Na pewno dzięki dotacjom i pożyczkom da się zrobić więcej – przyznał Robert Mach, reprezentujący Górniczą Spółdzielnię Mieszkaniową Luiza w Zabrzu.
- Konsultacje pomagają w aktualizacji listy przedsięwzięć priorytetowych, a wiedza i doświadczenie beneficjentów, pozwala być na bieżąco ze wszystkimi wyzwaniami. Dzięki tym spotkaniom mamy poczucie i potwierdzenie, że Fundusz we właściwy sposób realizuje swoją misję, dbając poprawę stanu środowiska naturalnego w województwie – powiedział Andrzej Pilot, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach.
Spotkania WFOŚiGW z potencjalnymi beneficjentami na stałe już weszły do kalendarza działań Funduszu stanowiąc istotny element przepływu informacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.