Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dofinansował kwotą 300 tys. zł utworzenie unikalnego i pierwszego w Polsce ruchomego laboratorium w ramach Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery (ULKA).
W jego skład wchodzą: Napowietrzne Mobilne Laboratorium z aparaturą pomiarową zamontowaną w koszu balonu oraz stacjonarne laboratoria z Aparaturą do Badań Zanieczyszczeń Atmosfery (ABZA).
Projekt realizowany jest przy udziale naukowców oraz studentów kształcących się na trzech wydziałach UŚ: Wydziale Nauk o Ziemi, Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska oraz Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii. Celem przedsięwzięcia jest realizacja kształcenia w dziedzinie monitoringu stanu środowiska i przy wykorzystaniu najnowocześniejszych metod badawczych.
- Ponieważ Uniwersytet Śląski skupia naukowców z różnych dziedzin sprzęt służy fizykom, chemikom, biologom, klimatologom meteorologom i matematykom. W ten sposób powstaną modele, na podstawie których odzwierciedlona zostanie realna sytuacja panująca w atmosferze. Badania, które przeprowadzimy z pewnością dadzą odpowiedź na pytania, jak wygląda transport zanieczyszczeń, grzybów, zarodników, pyłków roślin wraz z informacjami, w których okresach roku można spodziewać się ich nasilonego działania – wyjaśnia dr hab. Mariola Jabłońska z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ.
Projekt ULKA wprowadza zatem do oferty dydaktycznej Uniwersytetu Śląskiego niekonwencjonalną, a zarazem bardzo nowoczesną metodę kształcenia w zakresie monitoringu stanu naszego środowiska, a szczególnie atmosfery. Pozwoli na zaznajomienie studentów z nowoczesnymi metodami badawczymi, mającymi zastosowanie w poznaniu środowiska, wczesnym rozpoznaniu jego zagrożeń oraz skutecznej ich eliminacji.
W galerii: ruchome laboratorium w ramach Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.