Inwestycją w największy piec zawiesinowy w Hucie Miedzi Głogów, KGHM wkracza w nową erę działalności - uważa prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki. Instalację tę uroczyście otwarto w piątek (20 stycznia) z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
- KGHM wkracza w nową erę działalności, stając się liderem nie tylko pod względem wydobycia, ale również liderem wyznaczającym trendy innowacyjne i technologiczne - powiedział Domagalski-Łabędzki.
Prezes KGHM podkreślił, że inwestycja w największy na świecie piec zawiesinowy, który działa w Hucie Miedzi Głogów, powstała w oparciu o polską myśl technologiczną.
- W tę pracę zaangażowane były polskie spółki, polskie firmy i ta inwestycja powstała w oparciu o polski wkład intelektualny. I to jest szczególnie ważne i warto to podkreślić. Dzisiejszy dzień jest ukoronowaniem czterech lat pracy bardzo wielu ludzi.
Dodał, że drogą rozwoju KGHM będą właśnie takie inwestycje, które zwiększają potencjał innowacyjny i są jednocześnie inwestycjami o kluczowym znaczeniu dla gospodarki państwa polskiego.
- Jest jednocześnie inwestycją, która wpisuje się w plan odpowiedzialnego rozwoju, który jest nowym trendem zapoczątkowanym w rozwijaniu hutnictwa w Polsce i w Europie. KGHM Polska Miedź SA jest firmą ważną dla regionu i dla całej polskiej gospodarki. I taką firmą pozostanie.
Domagalski-Łabędzki podkreślił, że choć firma ma zasięg globalny i zainwestowała też zagranicą, to przede wszystkim pozostanie firmą o znaczeniu regionalnym dla całej polskiej gospodarki.
- Będziemy inwestować tutaj w Polsce, tutaj jest siedziba i główny przedmiot działalności - zadeklarował prezes.
Ponad 2,5 mld zł kosztowała budowa nowej linii produkcyjnej w należącej do KGHM Hucie Miedzi Głogów. Dzięki instalacji, której głównym elementem jest piec zawiesinowy, niższe będą koszty produkcji miedzi oraz emisja szkodliwych dla środowiska gazów.
Ta unikalna technologia pieca zawiesinowego jest obecnie wykorzystywana jedynie w trzech miejscach na świecie - jednym z nich jest właśnie Głogów, gdzie nowy piec jest największy na świecie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.