Chcesz zobaczyć niedostępne zazwyczaj dla turystów zakamarki Zamku Żupnego w Wieliczce? Albo unikatowy zbiór XVI-wiecznych solniczek? Albo też zobaczyć na III poziomie w zabytkowej kopalni soli wystawę „Słony chleb” autorstwa Natalii Wiernik? Wystarczy uczestniczyć w Dniu Otwartych Drzwi Muzeum Żup Solnych - 20 listopada 2016 r., od 9.00 do 16.00.
Zgodnie z tradycją Muzeum Żup Solnych (tworzą je zabytkowa kopalnia soli i stojący w jej pobliżu Zamek Żupny) zachęca do uczestnictwa w tym wydarzeniu.
Zapewne zainteresowanie ofertą Muzeum będzie spore. Warto zobaczyć zbiór zabytkowych solniczek, w tym 46 ostatnio nabytych do zbiorów Muzeum. Wystawa „Wieliczka na drodze ku niepodległości” i zajęcia edukacyjne „Patriotyzm dla każdego” też będą miały swoich amatorów. Z pewnością najwięcej chętnych będzie do zapoznania się z wystawą Natalii Wiernik. Jeśli już nie ma darmowych wejściówek, to dla chcących nadal zapoznać się z twórczością 27-letniej artystki, nic straconego. Wystawę przedłużono do 30 listopada 2016 r.
„Artystka w projekcie wykorzystując fotografię, video oraz działania performatywne poruszyła zagadnienie specyfiki miejsca jakim jest kopalnia – muzeum. Po raz pierwszy tak szeroko udostępniono kolekcję i podziemną ekspozycję Muzeum dla działań artystycznych. Tytuł wystawy – „Słony chleb” – w sposób celowy odwołuje się do krótkometrażowego filmu wyprodukowanego przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi w roku 1958, który powstał na bazie wskazówek i ustaleń Alfonsa Długosza, twórcy i pierwszego dyrektora muzeum” – anonsuje wystawę Muzeum Żup Solnych w Wieliczce.
By zobaczyć (za darmo) co artystka ma do powiedzenia, należało wypełnić formularz rezerwacyjny znajdujący się na stronie Muzeum. Ilość miejsc była bowiem ograniczona.
A tu można poznać szczegóły Dni Otwartych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.