We wrześniu 2016 r. w Głównym Instytucie Górnictwa odbyła się inauguracja projektu o akronimie AMIIGA: Zintegrowane zarządzanie jakością wód podziemnych wiejskich obszarach funkcjonalnych. Projekt dotyczy problematyki skażenia wód podziemnych, które często wykracza poza granice administracyjne jednostek samorządu terytorialnego.
Działania mające na celu poprawę jakości wód podziemnych wymagają współpracy ponadlokalnej, na całym obszarze objętym zanieczyszczeniem, a w wielu krajach Europy Środkowej brak jest doświadczeń w rozwiązywaniu tego typu wyzwań.
Celem nadrzędnym projektu AMIIGA jest usprawnienie procesu zarządzania oraz podejmowania decyzji w zakresie zanieczyszczonych wód podziemnych w skali miejskiego obszaru funkcjonalnego (FUA). W ramach projektu opracowany zostanie innowacyjny "operacyjny plan zarządzania wodami podziemnymi"oraz nowe, biologiczne metody remediacji, jako narzędzia wspierające dla podejmowania decyzji i zrównoważonego planowania w miejskich obszarach funkcjonalnych.
Do działań tych włączeni zostaną partnerzy naukowi z Polski, Czech, Włoch, Słowenii i Chorwacji, miasta i regiony z 6 krajów, stowarzyszenia miast (m.in. Górnośląski Związek Metropolitalny), podmioty odpowiedzialne za gospodarkę wodną (m.in. przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji z Jaworzna, Lublany i Zadaru) oraz podmioty odpowiedzialne za politykę ochrony środowiska (m.in. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach).
Narzędzia projektu AMIIGA będą wdrażane w ramach 7 działań pilotażowych w 7 różnych regionach Europy Środkowej. W Polsce akcja pilotażowa będzie realizowana w Jaworznie, a jej bezpośrednim rezultatem będzie poprawa jakości wód podziemnych poprzez wybudowanie innowacyjnej bariery bioreaktywnej. Wdrożony system monitorowania wód podziemnych ma umożliwić właściwe zarządzanie wodami podziemnymi, będzie też narzędziem wspomagającym realizację Ramowej Dyrektywy Wodnej UE.
Projekt realizowany będzie przez 12 partnerów reprezentujących 6 państw (Polska, Republika Czeska, Niemcy, Włochy, Słowenia, Chorwacja) oraz 10 partnerów stowarzyszonych w ramach Programu Interreg Central Europe.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.