Do końca października można składać wnioski m.in. o zmianę instalacji grzewczych. Mogą to robić spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz porozumienia wspólnot mieszkaniowych z woj. śląskiego. Projekty będą finansowane ze środków UE.
W Gliwicach we wtorek (4 października) odbyła się konferencja dotycząca wspierania efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w konurbacji śląsko-dąbrowskiej. Kongres, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, skupiał się na rozwiązaniach proekologicznych odnoszących się m.in. do kompleksowej termomodernizacji w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Program został sfinansowany ze środków unijnych w kwocie przekraczającej 240 mln euro.
Zakres obszaru na którym program jest wdrażany obejmuje gminy i powiaty wchodzące w skład Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego. Działania zostaną podjęte głównie na terenach ze sporym skupiskiem budynków wielorodzinnych.
Centralnym punktem konferencji było omówienie efektów płynących z uszczelnienia budynków oraz budowy lub przebudowy wewnętrznych instalacji odbiorczych ciepła, a także likwidacji dotychczasowych indywidualnych źródeł ogrzewania. Składają się na nie przede wszystkim piece i lokalne kotłownie. Drugi postulat dotyczył budowy bądź przebudowy sieci dystrybucji ciepła i/lub chłodu przeznaczonych do celów komunalnych. Projekt zastrzega, że udział przyłączonej mocy cieplnej musi wynosić co najmniej 50 proc. całkowitej planowanej mocy przyłączenia odbiorców. W końcu, program ma skupić się na budowie albo zmodernizowaniu sieci dystrybucji ciepła i/lub chłodu w celu podłączenia nowych odbiorców miejskich.
O dofinansowanie - w ramach Programu - mogą wnioskować:
• spółdzielnie mieszkaniowe z województwa śląskiego;
• wspólnoty mieszkaniowe z województwa śląskiego;
• porozumienia wspólnot mieszkaniowych z województwa śląskiego.
Każdy złożony projekt ubiegający się o sfinansowanie powinien wykazać się zwiększeniem efektywności energetycznej budynku mieszkalnego o co najmniej 25 proc. w przeliczeniu na energię końcową. Termin składania wniosków o dofinansowanie upływa 31 października 2016 r.
Po oficjalnej części kongresu, uczestnicy mogli skorzystać z rad ekspertów odnośnie zasad zabiegania o wsparcie finansowe we wspomnianym Programie.
Konferencję została zorganizowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
W galerii: uczestnicy gliwickiej konferencji (zdjęcia: Michał Sikora - portal gorniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.