Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego zapewnia środki budżetowe na działania rekultywacyjne w wyrobisku górniczym Piaseczno do 2020 roku - zapewnił w piątek (30 września) w Piasecznie (Świętokrzyskie) wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Inwestycja dotycząca budowy systemu melioracji wokół wyrobiska po kopalni siarki w Piasecznie jest konieczna, by zabezpieczyć przed podtopieniami tereny rolne trzech gmin.
- Wprowadziliśmy również zabezpieczenie finansowe dokończenia rekultywacji czy melioracji tego etapu do 2020 roku, bowiem w tym roku (2016 - PAP) kończyło się finansowanie" - mówił na konferencji prasowej nad brzegami wyrobiska w Piasecznie wiceminister.
Do tej pory prace finansowane były z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jednak finansowanie zapewnione było jedynie do końca tego roku.
Tobiszowski zauważył, że choć ustawa mówi o cyklu węgla kamiennego, to jednak "metoda jest drugorzędna, a istotna jest skuteczność". Podkreślał przy tym, że duża w tym zasługa parlamentarzystów i samorządowców, którzy "walczyli o to zabezpieczenie w budżecie państwa' i wykazali się dużą determinacją.
- Ta decyzja z jednej strony pozwala nam popatrzeć w przyszłość, bo nie ma już zagrożeń, że będą zalane sąsiednie tereny, samorządy. Pozwala nam również rozpocząć prace koncepcyjne nad wizją, nad zagospodarowaniem tych terenów - mówił Tobiszewski.
Przypomniał, że resort chce przywracać społecznościom do użytku gospodarczego tereny poprzemysłowe w innej formie. Jak wyjaśnił, zagwarantowane finansowanie dotyczy tylko kwestii zalewowej, czyli zapewnienia środków na pompowanie wody z wyrobiska i zabezpieczenie przed zalewaniem terenów.
Wiceszef resortu energii zaznaczył, że do wypracowania koncepcji zagospodarowania terenów po wyrobiskach niezbędna jest dyskusja w gronie parlamentarnym, samorządowym. Zapowiedział, że w przyszłym roku zaczną się dyskusje na temat zagospodarowania tych terenów, nad potrzebnymi środkami na ten cel, a także nad sposobami zarządzania tymi terenami.
- Nie ukrywam, że kwestia samego odwodnienia jest istotna, ale ona jest jednym z etapów (...). Natomiast chcemy ze samorządowcami, parlamentarzystami stworzyć do 2018, 2019 roku wypracowaną koncepcję z całą kompilacją środków.
Według niego (jak zastrzegł - po rozmowach z lokalnymi samorządowcami i parlamentarzystami) najkorzystniejszą koncepcją zagospodarowanie takich terenów jest nadanie im funcji turystycznych i rekreacyjnych.
Inwestycja dotycząca budowy systemu melioracji wokół wyrobiska po kopalni siarki w Piasecznie jest konieczna, by zabezpieczyć przed podtopieniami tereny rolne trzech gmin. System melioracyjny wokół zbiornika ma pomóc w odprowadzaniu podnoszących się wód gruntowych, które mogą podtapiać ok. 4 tys. ha sąsiadujących z wyrobiskiem terenów rolnych w gminach: Łoniów, Koprzywnica i Samborzec.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.