Jak podkreśla Dominik Kolorz, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, Śląsk nie miał takiego programu od 21 lat. "Porozumienie na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju województwa śląskiego", które podpisano w środę (14 września) w Katowicach, ma zagwarantować wszechstronny rozwój regionu. Udało się je wypracować na Śląsku ponad wszelkimi podziałami politycznymi.
Obok przedstawicieli partnerów społecznych zasiadających w WRDS i zespołu ekspertów, który opracowywał "Porozumienie", w uroczystości podpisania dokumentu uczestniczyli wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz przewodniczący krajowej Rady Dialogu Społecznego i szef Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda.
- Dzisiaj na Śląsku wydarzyła się rzecz historyczna, ponieważ podpisaliśmy, jako partnerzy Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, porozumienie na rzecz rozwoju województwa śląskiego. Co warte podkreślenia, mimo że reprezentujemy różne poglądy polityczne, w temacie rozwoju naszego województwa absolutnie się nie różnimy. Wszystkie animozje poszły na bok, po raz pierwszy od 21 lat stworzyliśmy dokument wypracowany przez mieszkańców Śląska, dla ludzi mieszkających na Śląsku. Wszystkie trzy elementy ujęte w dokumencie, czyli rewitalizacja, reindustrializacja i metropolizacja dają impuls rozwoju całej maszynie inwestycyjno - przemysłowo - społecznej województwa śląskiego. Wszyscy jesteśmy pełni nadziei, że żaden z trybików tej maszyny nie wypadnie - mówił po podpisaniu porozumienia Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności i przewodniczący WRDS.
Kolorz ocenił, że spotkanie WRDS, w trakcie którego obecny był premier Mateusz Morawiecki, było bardzo owocne. Stwierdził, że dokument nie jest spisem pobożnych życzeń i jego realizacja naprawdę jest możliwa.
- Pozwoliłem sobie pójść o zakład z panem wojewodą, że jeżeli 90 proc. tego porozumienia będzie zrealizowane, to zobaczycie mnie państwo w krawacie - żartował.
Wicepremier Mateusz Morawiecki zauważył, że program posiada bardzo wysoki poziom zbieżności ze "Strategią na rzecz odpowiedzialnego rozwoju". To w jakiej formie poszczególne projekty zostaną wchłonięte w ramach "Strategii pozostanie przez parę miesięcy przedmiotem analiz. Jego zdaniem na Śląsku powstał bardzo wartościowy program gospodarczo-społeczny.
- Chciałem podziękować za spotkanie, była to owocna dyskusja nad dokumentem wypracowanym w konsensusie pomiędzy różnymi stronami społecznymi i politycznymi. Jestem optymistą i myślę, że więcej niż połowa założeń dokumentu może być zrealizowana w najbliższych latach, a środki, jakie województwo śląskie otrzyma na wsparcie różnego rodzaju programów infrastrukturalnych i industrialnych są bezprecedensowe - powiedział.
Wicepremier zaznaczył, że najważniejsze dla mieszkańców, jest to, by tworzyć wysoko płatne miejsca pracy i rozwinięte produkty o wysokiej wartości dodanej, dlatego wsparcie finansowe powinno być przeznaczane na inwestycje rozwojowe.
- Nowe miejsca pracy, nowe centra usług, instytuty badawcze współpraca przy reindustrializacja czy innowacyjnych projektach stworzą w przyszłości zupełnie nowe perspektywy rozwojowe - zaznaczył.
"Porozumienie" to program opierający się na trzech zasadniczych kierunkach: reindustrializacji, czyli odbudowie przemysłu, metropolizacji i rewitalizacji. Dokument został przyjęty w formie rekomendacji WRDS skierowanej do rządu.
W galerii: Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. Katowice, 14 września 2016 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.