Samorząd Częstochowy rozpoczął realizację wartego prawie 12,5 mln zł projektu, który ma pomóc uczniom szkół zawodowych i przedsiębiorcom, szukających przygotowanych do pracy absolwentów. Zaplanowano praktyki i staże, szkolenia nauczycieli i doposażenie pracowni w szkołach.
- Ten projekt to nie tylko wsparcie szkolnictwa zawodowego, ale także element naszych działań wspierających przedsiębiorczość. Liczymy, że jego efektem będą uczniowie praktycznie przygotowani do podjęcia pracy w specjalnościach oczekiwanych na lokalnym rynku pracy - powiedział w piątek (2 września) prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Dzięki stażom i praktykom, płatnym ze środków projektu, częstochowscy pracodawcy będą mieli możliwość przygotowania młodych ludzi do pracy na konkretnych stanowiskach, a uczniowie zyskają konkretne umiejętności i perspektywę stałego zatrudnienia.
Przygotowując projekt częstochowski magistrat korzystał z niemieckich wzorów w zakresie kształcenia dualnego, czyli łączącego przekazywanie wiedzy z praktyczną nauką zawodu. Samorządowcy rozmawiali też z częstochowskimi firmami o ich potrzebach w zakresie personelu i jego kwalifikacji.
- Chcemy zmieniać częstą do tej pory w Polsce edukacyjną praktykę, zgodnie z którą młody człowiek najpierw kończy szkołę, potem idzie na studia, a później musi szkolić się na kursach w powiatowym urzędzie pracy - zaznaczył naczelnik wydziału funduszy europejskich i rozwoju w częstochowskim urzędzie miasta Piotr Grzybowski.
Samorządowcy widzą także w projekcie szansę na osłabienie niekorzystnej tendencji demograficznej. Miasto chce zatrzymać i przyciągnąć do Częstochowy młodych ludzi, aby tu zdobywali wykształcenie zawodowe, pracę i tu się osiedlali. Przygotowane kadry są także jednym z podstawowych argumentów dla firm, szukających miejsca lokalizacji dla swoich inwestycji - wskazują władze miasta.
Trzyletni projekt pod nazwą "Zawodowa współpraca" jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego 2014-2020. Celem przedsięwzięcia jest wzrost konkurencyjności na rynku pracy absolwentów 11 częstochowskich szkół zawodowych. Wsparcie obejmie 2,2 tys. uczniów (ponad połowa z nich otrzyma płatne staże i praktyki), którzy otrzymają wsparcie w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego, certyfikowanych kursów zawodowych, zajęć specjalistycznych oraz płatnych praktyk i staży.
W projekcie przewidziano ponadto studia podyplomowe oraz kursy i szkolenia doskonalące dla 112 nauczycieli ze szkół biorących udział w projekcie. Dodatkowo doposażone będzie 56 pracowni zawodowych w szkołach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.