Sto tysięcy złotych to łączna wartość nagród, jakie zamierza przyznać WFOŚiGW w Katowicach najlepszym ekopracowniom w województwie śląskim. Fundusz po raz kolejny ogłosił tegoroczną edycję konkursu "Zielona Pracownia_Projektˮ. Jest on adresowany do szkół podstawowych (klasy 4-6), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ogłoszono także projekt przeznaczony dla organów prowadzących placówki oświatowe.
By uczestniczyć w konkursie, należy wypełnić kartę zgłoszenia, dostarczyć ją do siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i... przygotować tak program ekoedukacyjny, by doceniło to jury
WFOŚiGW ogłosił także konkurs "Zielona Pracownia 2016ˮ. Ten adresowany jest do "organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego, w tym te, które zostaną nagrodzone w konkursie pn. Zielona Pracownia_Projekt. Jego celem jest dofinansowanie w formie dotacji najlepszych wniosków dotyczących utworzenia ekopracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych. Dofinansowane zostaną projekty, które w znaczny sposób wpłyną na polepszenie warunków nauczania oraz wyróżnią się kreatywnością i pomysłowością w sposobie zagospodarowania pracowni...ˮ.
Termin przyjmowania kart zgłoszenia do pierwszego konkursu (wraz z wymaganymi załącznikami) upływa 15 września o godz. 15.30. W przypadku zgłoszeń, które zostały wysłane drogą pocztową bądź drogą kurierską decyduje data wpływu do Funduszu.
Wnioski o uczestnictwo w drugim konkursie będą przyjmowanie od 10 do 21 października 2016 roku. "Dotacja będzie udzielana z uwzględnieniem efektów zadania i możliwości finansowych Funduszu do wysokości 80 proc. kosztów kwalifikowanych z zastrzeżeniem, że maksymalna kwota dotacji nie może przekroczyć 30 000 zł. 20 proc. kosztów kwalifikowanych zadania powinno zostać pokryte ze środków własnych lub pochodzących z nagrody finansowej przyznanej laureatowi konkursu pn. Zielona Pracownia_Projekt'2016ˮ.
Dotacje z Funduszu są przeznaczone na utworzenie lub modernizację już istniejących pracowni np. biologicznych, na zakup tablic interaktywnych, projektorów, sprzętu komputerowego, a także mikroskopów oraz odczynników chemicznych. Wkładem własnym gmin będzie wyremontowanie sal przeznaczonych na tzw. zielone pracownie.
W pierwszej edycji konkursu "Zielona Pracownia_Projektˮ w 2015 r. nagrodzono 21 szkół ( akces zgłosiły w sumie 53 szkoły). Największe dofinansowanie, czyli nieformalne pierwsze miejsce w konkursie, przyznano w 2015 r. Szkole Podstawowej nr 6 im. M. Konopnickiej w Będzinie, której WFOŚiGW w Katowicach przekazał 12 069,46 zł na realizację projektu "Zielona Ekopracowniaˮ.
W galerii: WFOŚiGW w Katowicach duży akcent kładzie na rozwój ekodukacji wśród dzieci i młodzieży szkolnej poprzez własne działania oraz jednostek z nim współpracujących (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.