Szyb Prezydent w Chorzowie - będzie atrakcją dla gości Światowych Dni Młodzieżych. W niedzielę wieczorem (24 lipca) na pikniku zgromadzi się ponad tysiąc młodych pielgrzymów z Polski, Włoch, RPA, Brazylii, Trynidadu i Tobago. Posłuchają muzyki i będą mogli zobaczyć panoramę okolicy z otwartego niedawno tarasu widokowego szybu.
Niedziela będzie ostatnim dniem pobytu młodzieży w diecezji katowickiej. Nazajutrz po śniadaniu pielgrzymi z całego kraju pojadą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Wcześniej przez kilka dni młodzi spędzają czas w parafiach i mieszkają u rodzin, uczestnicząc w akcjach wolontariackich (np. w szpitalach i chorzowskim hospicjum), modląc się, bawiąc i zwiedzając okolicę.
W piątek (22 lipca) o godz. 20.30 w kościele pw. św. Jadwigi dla gości z zagranicy i mieszkańców zagra zespół J.E.G.O Band. Natomiast w niedzielę piknik pod szybem Prezydent rozpocznie się o godz. 15 koncertem "Mozart kontra Sinatra" z udziałem niepełnosprawnych wykonawców w ramach projektu integracji społecznej przez sztukę). O godz. 17 zagra zespół Przyjaciele, a o godz. 18 zaplanowano występy uczestników VII edycji programu TV Must Be The Music. Od godz. 19.30 do 21.00 zagrają Bracia, czyli zespół Piotra i Wojciecha Cugowskich.
Wieżę wyciągową przy ul. Kościuszki w Chorzowie zbudowała w 1933 r. polsko-francuska spółka Skarboferm dla kopalni Deutschland, którą w 1937 r. nazwano imieniem "Polska". Patronem żelbetowego szybu kozłowego, będącego w międzywojniu jedną z najnowocześniejszych konstrukcji wyciągowych w Europie, został prezydent RP Ignacy Mościcki. Kopalnię zamknięto w 1993 r. a jej zabudowania rozebrano. Udało się jednak uratować m.in. starą dyrekcję, salę zborną i kasyno, dom sztygarów, siedzibę kopalnianej straży pożarnej i magazyn ciekłego powietrza. Od 2009 r. szyb Prezydent przeszedł rewitalizację i rok później został wpisany razem z zabudowaniami pod nim do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Na ogólnodostępny taras widokowy na wysokości 34 m wiedzie 201 metalowych schodów. Platformę miasto udostępniło mieszkańcom kosztem 800 tys. zł w maju 2014 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.