W dniach 8-9 lipca w Warszawie trwać będzie szczyt NATO. W stolicy Polski spotkają się przywódcy wszystkich krajów wchodzących w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego.
- NATO musi dowieść, że jest i będzie żywym, silnym oraz wiarygodnym sojuszem na rzecz pokoju, wolności i demokracji - podkreślił w pierwszym dniu szczytu prezydent Andrzej Duda. Według niego konieczne jest "znaczące wzmocnienie jego potencjału odstraszania i obrony".
- Musimy razem zrobić wszystko, aby potwierdzić wiarygodność sojuszu jako strażnika pokoju opartego na wolności i prawie. To te wartości wyznaczają logikę naszych działań - stwierdził prezydent podczas otwarcia Warszawskiego Szczytu Ekspertów, który towarzyszy szczytowi NATO w Warszawie.
Według prezydenta, zagrożeniem dla sojuszniczego bezpieczeństwa nie są określone kraje bądź narody.
- Tym zagrożeniem jest polityka siły, która nie liczy się z normami prawa międzynarodowego, nawet normami tak podstawowymi, jak prawo do terytorialnej integralności czy państwowej suwerenności, gwarantującej narodom wolność do decydowania o własnym losie - dodał.
10 tys. funkcjonariuszy
Szczyt NATO to przełomowe wydarzenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Państwa Polskiego - podkreśla minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.
Do zabezpieczenia szczytu oddelegowanych zostanie ok. 7 tys. policjantów. Funkcjonariusze ochraniać będą trasy przejazdy gości, a także dbać o bezpieczeństwo i porządek publiczny na terenie Warszawy. W związku ze szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży przywrócone zostały także tymczasowe kontrole na granicach wewnętrznych Schengen - do obsługi wspomnianych kontroli oddelegowanych zostanie około 1500 strażników granicznych.
Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu odpowiedzialni będą za ochronę gości szczytu NATO, wśród których znajdują się głowy państw i szefowie rządów oraz organizacji międzynarodowych, a także ministrowie spraw zagranicznych. W zabezpieczenie szczytu brać będzie udział także 850 funkcjonariuszy straż pożarnej, w tym w samej stolicy służbę pełnić będzie 400 strażaków.
Łącznie w zabezpieczenie szczytu zaangażowanych zostanie około 10 tys. funkcjonariuszy służb podległych MSWiA.
- Będzie to wyzwanie dla służb, chociaż jestem przekonany, że świetnie sobie z tym poradzą. To nie pierwsze duże wydarzenie, jakie organizujemy w Polsce - podkreślił minister Błaszczak.
Razem z NATO
- Chcemy, aby to święto stało się udziałem wszystkich Polaków - podkreśla Ministertwo Obrony Narodowej.
Dlatego w 16 miastach Polski (Gdynia, Poznań, Łódź, Gorzów Wlkp., Białystok, Wrocław, Opole, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Olsztyn, Przemyśl, Rzeszów, Szczecin, Toruń) odbędą się w dniach od 8-9 lipca br. organizowane przez Wojewodów i Prezydentów miast "Ogólnopolskie Dni - Razem z NATO".
Wydarzenia organizowane w poszczególnych miastach honorowym patronatem objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
Szczegółowy program dla poszczególnych miast: MON.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.