Główny Instytut Górnictwa otrzymał tytuł "Lider Innowacji" 2016 w konkursie organizowanym pod honorowym patronatem wiceprezesa Rady Ministrów, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.
Tytuł został przyznany w kategorii "Instytucja" za kreowanie innowacyjnych rozwiązań technicznych dla górnictwa, energooszczędnych i czystych technologii o dużym znaczeniu dla gospodarki, poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz jakości środowiska naturalnego. Nagroda wręczona została podczas Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG 2016, które odbywały się w Katowicach od 14 do 16 czerwca br. Podczas targów dwa wynalazki GIG otrzymały specjalne medale.
Złotym medalem nagrodzony został wynalazek: sonda światłowodowa do pomiaru wysokich temperatur w reaktorze podziemnego zgazowania węgla, udostępnionego otworami pionowymi z powierzchni.
- Innowacją sondy jest głowica pomiarowa ,utworzona z trzech zagiętych prętów kwarcowych lub szafirowyc, transmitujących promieniowanie optyczne, ustawionych w płaszczyźnie poziomej pod kątem 120° względem siebie i połączonych optycznie z wejściem światłowodu w elastycznym płaszczu ochronnym - mówi dr inż. Ewa Lisiecka z zespołu autorskiego. Brązowy medal targów otrzymało urządzenie do osuszania osadów, a przede wszystkim osadów ścieków komunalnych i przemysłowych. Zapewnia ono szybkie i efektywne usuwanie zawartej w osadach wilgoci, a wysuszone osady mogą być kierowane do procesu formowania brykietów i/lub peletów, stosowane jako domieszka do węgla kamiennego bądź też wykorzystywane bezpośrednio jako paliwo do kotłów.
- Wspólnie z firmą EKO-BRYKIET opracowaliśmy technologię produkcji nowoczesnych alternatywnych paliw z mieszanki węgla kamiennego i odpadu komunalnego, którym są ustabilizowane komunalne osady ściekowe, ale wysoko uwodnione - podkreśla Eugeniusz Orszulik, jeden z autorów rozwiązania.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.