Wielkie Księstwo Luksemburg jest zainteresowany górniczą eksploatacją... kosmosu. Księstwo planuje wydobywać z asteroid rudy żelaza, niklu i metali szlachetnych. Szacuje się, że zyski z przedsięwzięcia mogą wynieść biliony dolarów USD - poinformował portal mining.com.
Rząd Luksemburgu zamierza nabyć większościowy pakiet udziałów w spółce Planetary Resources, której celem jest uruchomienie w pełni zrobotyzowanych kopalni na planetoidach. Ponadto, w piątek (10 czerwca) władze Luksemburgu przeznaczył 200 mln euro na zachętę dla światowych firm kosmicznych, które zechciałyby założyć swoje siedziby w Luksemburgu.
W maju ta monarchia konstytucyjna (168. państwo w świecie pod względem wielkości, 112 tys. USD dochodu per capita) nawiązała także współpracę z amerykańską firmą Deep Space Industries (DSI), której misją jest poszukiwanie wody i złóż minerałów w przestrzeni kosmicznej.
Obie strony są zaangażowanie w konstruowanie małego statku kosmicznego Prospector-X, który powstaje pod nadzorem naukowców w Uniwersytecie Luksemburskim. Jeśli urządzenie przejdzie pomyślnie testy wytrzymałości komponentów elektronicznych na silne promieniowanie kosmiczne oraz prawidłowego działania systemu nawigacji, a także wysokiej rozdzielczości kamer, najpewniej po 2020 r. pojazd wyruszy w dziewiczy rejs na jedną z okołoziemskich asteroid.
Luksemburg może napotkać jednak problemy prawne. Jedyny międzynarodowy organ prawny regulujący korzystanie z Księżyca i innych ciał niebieskich to traktat o przestrzeni kosmicznej podpisany w 1967 r. Stanowi on jasno, że kosmos jest dobrem wspólnym i nie może przynosić zysków poszczególnym krajom. Te reguły zostały już złamane przez Stany Zjednoczone - jednego z sygnatariuszy traktatu - które aktywnie testują możliwości eksploatowania cennych złóż kopalin występujących na asteroidach. Teraz przykład z USA chce wziąć Luksemburg.
- Działania Luksemburgu niszczą mit głoszący, że górnictwo na asteroidach jest fantastyczną powieścią z bogatej Doliny Krzemowej lub imperialistycznego spisku w amerykańskim przejęciu układu słonecznego - wypowiedział się dla portalu National Geographic Rick Tumlinson, dyrektor DSI.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.