Kiedy SRK przejmie kopalnię Jas-Mos i będzie można przechodzić na urlopy? Czy inspektorzy dołowi mogą skorzystać z jednorazowych odpraw i na jakich zasadach? Czy do stażu pracy wliczany jest okres przebywania pracownika na chorobowym - to tylko trzy spośród 126 szczegółowych pytań, które w ciągu tylko trzech dni pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej zadali w związku z uruchomieniem akcji informacyjnej, dotyczącej korzystania z pakietu osłonowego.
Została przygotowana w związku z realizowanym przez Jastrzębską Spółkę Węglową programem restrukturyzacji. Jednym z jego elementów będzie przekazanie wybranych części majątku nieprodukcyjnego JSW do Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz umożliwienie pracownikom korzystania z programu osłonowego. Jak wskazuje Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka prasowa Spółki, akcja ma na razie charakter sondażowy.
Ilu myśli o skorzystaniu z odsłon?
- Spółka chce się zorientować, ilu pracowników będzie zainteresowanych programem osłon. Proces przekazywania majątku do SRK, a następnie przechodzenia pracowników zostanie uruchomiony dopiero po uzyskaniu wszystkich zgód formalnych i dokonaniu uzgodnień ze stroną społeczną - podkreśla rzeczniczka.
Już w ub. czwartek, gdy akcja ruszyła, na stronie internetowej JSW umieszczona została broszura, która w bardzo czytelny i komunikatywny sposób tłumaczy niuanse związane z regułami przechodzenia pracowników na urlopy górnicze i korzystania przez nich z jednorazowych odpraw pieniężnych. Program skierowany będzie w pierwszej kolejności do pracowników kopalni Jas-Mos.
W broszurze czytamy, że najbardziej efektywne partie złoża tej kopalni zostały wyeksploatowane, co powoduje, że obecnie prowadzi się tam wydobycie określane jako resztkowe. Z powodu bardzo trudnej sytuacji JSW w kopalni muszą nastąpić zmiany, by jej pracownicy mieli zapewnioną bezpieczną przyszłość. Po zakończeniu tego procesu, który umożliwi uzyskanie ok. 300 mln zł oszczędności, kopalnia będzie pracowała w oparciu o dwie ściany i cztery przodki ścianowe i będzie zatrudniała 1600 osób.
W przystępnej formie opisano też, na co może liczyć pracownik przechodzący do SRK wraz z częścią przekazywanej tam kopalni. Przypomnijmy, że w przypadku zatrudnionych pod ziemią są to czteroletnie urlopy, dla zatrudnionych na przeróbce trzyletnie urlopy lub odprawy jednorazowe, a dla zatrudnionych na powierzchni odprawy. Aby skorzystać z urlopu, trzeba jednak spełnić pewne warunki. W przypadku zatrudnionych pod ziemią z urlopu mogą skorzystać ci pracownicy, którym do emerytury brakuje nie więcej niż cztery lata, w przypadku zakładów przeróbczych nie więcej niż trzy lata. Autorzy broszury wyliczyli, iż na 23 458 pracowników JSW do urlopów uprawnionych jest 3816 osób. Natomiast z jednorazowych odpraw pieniężnych będą mogli skorzystać pracownicy powierzchni (także zakładów przeróbczych), którzy przepracowali w przedsiębiorstwie górniczym co najmniej pięć lat, a do emerytury zostało im więcej niż 12 miesięcy.
Bez negatywnych emocji
Pracownicy zainteresowani programem mają możliwość zadawania szczegółowych pytań za pośrednictwem formularza, zamieszczonego na stronie internetowej Spółki. Jak podkreśla Agnieszka Barzycka, koordynator PR w JSW, odpowiedzi na te pytania są aktualizowane codziennie.
- W docierających do nas pytaniach nie ma negatywnych emocji. Pracownicy często pytają o bardzo szczegółowe, merytoryczne kwestie - powiedziała TG.
Za pośrednictwem formularza internetowego można również złożyć deklarację woli skorzystania z uprawnień. Do poniedziałkowego południa, a więc przez w dwa i pół dni robocze działania formularza, wiążącą deklarację przejścia na urlop górniczy złożyło 120 pracowników kopalni Jas-Mos. Skorzystanie z odprawy zadeklarowało osiem osób. Jak zapewnia Spółka, w najbliższym czasie punkty informacyjne zostaną uruchomione również w kopalniach.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Powiedzcie szczerze jak to jest z przyjęciami do SiGu, bo różne opinie się słyszy na ten temat? Całkowity brak przyjęć? Ci co zostali idą na Budryk? Likwidacja spółki i zwolnienia?
Robotni? Mamuska nie narzekaj ze maz ma daleko do pracy. Trzeba bylo wyslac go predzej pod kwk jak przyjmowali a nie szukac alternatywy. Robotni wszyscy gornicy tylko za ile narazac zycie?
Jestem ciekaw co zrobią z chłopakami z Sigu,najpierw ich przyjeli a teraz wyrzucają na budryk itd,nie jeden chłopak na mojej kopalni zna się więcej niż nie jeden bezpośrednio pod kopalnią,nie wspominając juz że są bardziej robotni......