W piątek, 20 maja o godz. 17.00, w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach "Przystanek Historia" im. Henryka Sławika, przy ul. Św. Jana 10, odbędzie się wernisaż wystawy "W krainie wież szybowych i hałd - kopalnie Górnego Śląska w obiektywie Grupy Fotograficznej Karbon". W programie przewidziano koncert Dead Factory, projektu muzycznego Macieja Mutwila, jednego z czterech członków Grupy Fotograficznej Karbon - poinformował Instytut w komunikacie przesłanym do portalu górniczego nettg.pl.
O wystawie:
Kopalnie węgla kamiennego od ponad dwustu lat stanowią nieodłączną część śląskiego krajobrazu, jego kultury i tradycji. Największe ich skupisko występuje na rozległych obszarach Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego i Rybnickiego Okręgu Węglowego. Mimo, że dzisiaj borykają się z licznymi problemami, a ich przyszłość jest niejasna, to nadal stanowią ważny element lokalnej historii, kultury i przestrzeni. To obok tych zakładów rozbudowywały się osiedla robotnicze, a następnie całe miasta, infrastruktura i sieci komunikacyjne. Początkowo typowo rolnicze tereny, stały się w tętniącymi życiem, przemysłowymi zagłębiami. Wystawa jest formą przeglądu kopalń tych trzech obszarów górniczych oraz prezentacją ich różnorodności pod względem architektury, zabudowań, form, konstrukcji i krajobrazu, w który zostały wpisane.
Grupa Fotograficzna Karbon powstała pod koniec 2013 r. Jej członkowie to przede wszystkim miłośnicy przemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska oraz sąsiadujących z nim obszarów przemysłowych, którzy fotografowaniem zajmowali się już wcześniej z własnej inicjatywy. Wspólna pasja oraz potrzeba uświadamiania ludziom problemu ƒ"zanikającego Śląska", zaowocowała powstaniem wspólnego projektu. Członkowie grupy dokumentują bezpowrotnie zmieniający się krajobraz Górnego Śląska: hałdy, osiedla robotnicze, likwidowane zakłady przemysłowe, niszczejące obiekty zabytkowe. Nie zapominają jednak o tych ciągle funkcjonujących oraz wyremontowanych lub zrewitalizowanych zabytkowych obiektach jako wzorowych przykładach dbałości o dziedzictwo kulturowe. Grupa bierze udział w różnych wydarzeniach związanych z dziedzictwem industrialnym i ochroną zabytkowych obiektów poprzemysłowych. Współpracuje też z innymi grupami oraz stowarzyszeniami zajmującymi się podobną tematyką a także realizuje własne wydarzenia. Od 2013 r. Grupa Fotograficzna Karbon publikuje fotografie na łamach "CzasyPisma" - półrocznika, mającego za zadanie popularyzację badań historycznych nad XX-wiecznymi dziejami Górnego Śląska i obszarów sąsiednich, wydawanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Grupę tworzą: Kaja Świętochowska, Damian Cyfka, Tomasz Rybok, Maciej Mutwil
Wystawa będzie prezentowana do 30 czerwca 2016 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.