Rozstrzygnięto konkurs "Zielona Pracownia" zorganizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Z 53 wniosków o dofinansowanie na realizację projektów ekopracowni pozytywną opinię uzyskały 24 na ogólną kwotę ponad 780 tys. zł.
Podczas spotkania z młodzieżą w auli Wydziału nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (11 bm.), Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW przypomniał, że w lipcu ub.r.
Fundusz ogłosił konkurs pn. "Zielona Pracownia projekt". Jego celem było nagrodzenie najlepszych projektów ekopracowni, których przyszła realizacja wpłynie znacząco na podniesienie świadomości ekologicznej uczniów z terenu województwa śląskiego poprzez uatrakcyjnienie warunków nauczania oraz zastosowanie kreatywnych rozwiązań zagospodarowania przestrzeni szkolnej.
Dofinansowane uzyskało wówczas 21 projektów, które wyróżniały się kreatywnością i pomysłowością w sposobie zagospodarowania pracowni. Konkurs Zielona Pracownia był zaś skierowany do organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego, a jego przedmiotem było utworzenie ekopracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych. Dotacje zostaną przeznaczone m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu, tablic interaktywnych, projektorów, sprzętu komputerowego, pomocy dydaktycznych, zestawów doświadczalnych, mikroskopów, odczynników i okazów przyrodniczych. Wkładem własnym gmin będzie przeprowadzenie remontów sal, w tym modernizacji oświetlenia, instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, zamontowanie rolet zewnętrznych oraz wymiany podłóg i drzwi.
Wśród finalistów tegorocznego konkursu Zielona Pracownia znalazły się: Szkoła Podstawowa nr 6, Gimnazjum nr 1, Miejski Zespół Szkół nr 1 oraz Szkoła Podstawowa nr 8 - wszystkie z Będzina, Społeczna Szkoła Podstawowa im. Kukuczki oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13 z Rybnika, ponadto: Gimnazjum Nr 4 w Czerwionce-Leszczynach, Gimnazjum nr 1 w Orzeszu, Szkoła Podstawowa Nr 15 w Tarnowskich Górach, Szkoła Podstawowa nr 15 w Zabrzu, Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach, Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi nr 3 im. Karola Wojtyły w Mysłowicach, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim, Szkoła Podstawowa nr 1 w Miasteczku Śląskim, Zespół Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowicach, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Jankowicach, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Pankach, Szkoła Podstawowa nr 37 w Bytomiu, Szkoła Podstawowa nr 26 w Zabrzu, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im Jana Pawła II w Jaworznie, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Kaletach, Szkoła Podstawowa im. Powstańców w Tworogu oraz trzy placówki szkolne z Pilchowic.
W galerii: spotkanie z młodzieżą w auli Wydziału nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górncizy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.