W czwartek (31 marca) podpisana została umowa pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń i Kompanią Węglową dotycząca nieodpłatnego nabycia przez SRK kopalni Anna - poinformował portal górniczy nettg.pl rzecznik SRK Witold Jajszczok.
17 marca KWK Anna została formalnie wydzielona z kopalni Rydułtowy-Anna. 21 marca zarząd SRK podjął uchwałę o zamiarze nieodpłatnego jej nabycia. Decyzję pozytywnie zaopiniowała rada nadzorcza spółki (23 marca), a następnie zgodę na transakcję wraził minister energii.
- W ramach nieodpłatnego nabycia SRK przejęła w użytkowanie wieczyste grunty Skarbu Państwa (blisko 76 ha), własność budynków, budowli i urządzeń zlokalizowanych na tym terenie. W ramach transakcji SRK przejmuje też wyrobiska i budowle na dole kopalni, maszyny, urządzenia, środki trwałe, niskocenne, sprzęt informatyczny - wyjaśnia Jajszczok.
Z chwilą nabycia SRK SA przejmuje prawa i obowiązki wynikające z zawartych przez Kompanię Węglową umów, ale jedynie tych, które są niezbędne do prowadzenia likwidacji zakładu górniczego oraz zobowiązania z tytułu szkód górniczych wynikających z działalności KWK Anna.
SRK wstąpiła także, w trybie art 231, w stosunki pracy z ok. 1300 pracownikami. Przejęła również obowiązek wypłaty rent wyrównawczych dla byłych pracowników KWK Anna.
Jednocześnie - jak dodaje rzecznik - Spółka Restrukturyzacji Kopalń zawarła z Kompanią Węglową umowę o współpracy, która obowiązywać będzie do połowy 2017 r. Konieczność jej zawarcia wynika z planów Kompanii Węglowej, która zamierza eksploatować ścianę zlokalizowaną na granicy obszarów górniczych wydzielonych kopalń. Ze względu na te prace likwidacja, rozumiana jako zasypanie szybów, nastąpi nie wcześniej niż w połowie 2017 r.
SRK SA będzie likwidować kopalnię Anna w oparciu o plan ruchu likwidowanej kopalni (musi być zatwierdzony przez miejscowy urząd górniczy) oraz program i plan likwidacji, który wymaga akceptacji Ministra Energii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A od kiedy plan ruchu jest zatwierdzany przez gminę???? Pgg art. 108, ust. 9, pkt 3 - plan ruchu jest opiniowany przez właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
i musi być zatwierdzony przez miejscowego proboszcza
Każdy plan ruchu musi być zatwierdzony przez OUG. Bez względu czy dotyczy czynnego czy likwidowanego zakładu górniczego. Natomiast plan ruchu likwidowanego zakładu musi być również zatwierdzony przez gminę.