- To wspaniała inwestycja, która mieści się w ramach programu, który realizuje rząd - podkreśliła premier Beata Szydło, która w poniedziałek (22 lutego) gościła na budowie nowego bloku energetycznego w elektrowni Jaworzno III.
- To nowe miejsca pracy, praca dla regionu ale też dobra przyszłość dla polskiej gospodarki. Energetyka i górnictwo to dwa filary, które muszą być wspólnie wzmacniane po to abyśmy mogli mówić o silnym i szybszym rozwoju Polski - zaznaczyła szefowa rządu.
Podczas spotkania z dziennikarzami nie zabrakło słów o górnictwie. Premier podkreśliła, że węgiel długo jeszcze będzie podstawą dla polskiej energetyki, a na Śląsku górnictwo i energetyka muszą iść w parze, tak by zapewnić rozwój gospodarki. - Chcemy zabezpieczyć funkcjonowanie polskiego górnictwa, ale też musimy to górnictwo unowocześnić - dodała.
Na placu budowy towarzyszył jej m.in. Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
- Tauron realizuje jedną z największych i najbardziej wymagających inwestycji w Polsce, charakteryzującą się najwyższymi wskaźnikami technicznymi i ekologicznymi w swojej klasie. Ta wysokosprawna jednostka będzie spełniać surowe normy z zakresu ochrony środowiska i ma zastąpić moce wytwórcze starszej generacji, których odstawianie jest konieczne ze względu na rygorystyczną politykę klimatyczną Unii Europejskiej, oraz zapewnić ciągłość dostaw energii elektrycznej i zagwarantować bezpieczeństwo Krajowego Systemu Elektroenergetycznego - wyjaśnił.
Zakres inwestycji obejmuje budowę nowego bloku energetycznego w oparciu o kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym z niskoemisyjną komorą spalania, przepływowy, na nadkrytyczne parametry pary oraz kondensacyjną turbinę parową sprzęgniętą z generatorem wytwarzającym energię elektryczną. Blok będzie podłączony do nowej rozdzielni 400 kV, wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).
- Jednostka o minimalnej sprawności 45 proc. netto będzie spełniała nie tylko surowe normy z zakresu ochrony środowiska, ale również zostanie wykonana zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa i stosowanymi normami polskimi jak również Unii Europejskiej. Ponadto istnieje możliwość dobudowy w przyszłości instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla (tzw. CCS Ready), co może mieć istotne znaczenie w związku z polityką Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji CO2 - wyjaśnia biuro prasowe Taurona.
- Przy budowie bloku znajdzie zatrudnienie kilka tysięcy osób. Zagwarantuje on na kilkadziesiąt lat kilka tysięcy miejsc pracy w kopalniach Grupy Tauron, które będą dostawcami paliwa - podkreślają władze spółki.
W galerii: premier Beata Szydło na budowie nowego bloku w elektrowni Jaworzno III (zdjęcia: Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.