Zgromadzenie Ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów zaapelowało do rządu o wypracowanie spójnej, jednoznacznej i długofalowej polityki wobec górnictwa węgla kamiennego. Zdaniem samorządowców ma być ona integralną częścią strategicznej wizji zaopatrzenia Polski w energię.
- Sytuacja branży wydobywczej węgla kamiennego jest fatalna - napisali przedstawiciele ŚZGiP. Przy okazji wytknęli poprzedniej ekipie rządowej błędy, m.in. zaakceptowanie na ubiegłorocznym szczycie Rady Europejskiej założeń budowy unii energetycznej w ramach Unii Europejskiej, której jednym z filarów ma być dekarbonizacja gospodarki.
- Założenia te nasuwają wręcz wnioski, iż Unia Europejska dąży do likwidacji górnictwa węgla kamiennego. Dekarbonizacja gospodarek państw członkowskich UE, w tym Polski, nawet jeśli rozumiana jest jedynie jako redukcja wolumenu emisji dwutlenku węgla, stoi w rażącej sprzeczności z podstawą polskiego bezpieczeństwa energetycznego, którą jest węgiel. Należy przy tym zauważyć, iż likwidacja na Śląsku i w zachodniej części Małopolski sięgającego swoimi korzeniami kilkuset lat wstecz górnictwa węgla kamiennego będzie uzasadniana groteskową walką z dwutlenkiem węgla, co przez Unię jest uważane za główną przyczynę zmian klimatycznych - podkreślają w oficjalnym stanowisku przedstawiciele śląskich samorządów.
Przywołali też wypowiedź Donalda Tuska na temat węgla, jako gwarancji bezpieczeństwa energetycznego z marca 2014 r.: "Tak, jak w Polsce stanowi taką gwarancję (węgiel - przyp. red.), może być także jedną z gwarancji bezpieczeństwa energetycznego dla całej Europy".
Przypominają ponadto, że czwartym priorytetem w ramach pierwotnej idei powstania unii energetycznej była ,,potrzeba rehabilitacji węgla, tak aby Europa uznała węgiel za pełnoprawne źródło energii".
- Co zatem stało się z pierwotną ideą unii energetycznej, że w miejsce zamierzonej wcześniej rehabilitacji węgla mamy do czynienia z jawnym niszczeniem pozycji węgla w miksie energetycznym Unii Europejskiej? - pytają, poddając jednocześnie ostrej krytyce przyjęty w czerwcu ub.r. przez Radę Ministrów dokument "Śląsk 2.0 - Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej".
- Naszym zdaniem zawarto w nim zbyt mało nowych, konkretnych propozycji przedsięwzięć i projektów, szczególnie w obszarze wsparcia przemysłu i tworzenia warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, zabrakło także doprecyzowanego harmonogramu realizacji zadań - zwrócił uwagę Piotr Kuczera, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
W opinii przedstawicieli Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów konieczna jest uczciwa publiczna debata na temat rzeczywistego stanu przemysłu górnictwa węglowego w Polsce, realnych przyczyn panującego kryzysu oraz poszukiwania rozwiązań gospodarczych, społecznych i finansowych związanych z planami restrukturyzacji górnictwa.
- Pragniemy podkreślić, iż nie kwestionujemy samej konieczności podjęcia działań restrukturyzacyjnych, natomiast nie do zaakceptowania jest przyjęty dotychczas sposób postępowania wobec branży - zaznaczają.
W ich opinii w ciągu najbliższych 10-15 lat nie będzie żadnej możliwości, aby bezpieczeństwo energetyczne kraju oprzeć w zasadniczym wymiarze na jakimkolwiek innym źródle energii niż rodzimy węgiel, zaś generowanie w tym okresie nowych źródeł energii wymaga gigantycznych inwestycji, na które najprawdopodobniej nie znajda się wystarczające środki.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.