Bytom znalazł się w pierwszej dziesiątce śląskich miast z najwyższym odsetkiem terenów zielonych. W rankingu stworzonym w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego, zajmuje on 21. miejsce wśród największych polskich miast. To także wielka zasługa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który wsparł ostatnio budowę oranżerii arboretum w Parku im. Kachla.
W ramach prac przy ul. Tarnogórskiej uporządkowano teren, wykonano nowe alejki, trawniki oraz system nawadniania. Imponująco wygląda też liczba nasadzeń, bo na 2025 m2 posadzono 47 drzew, 742 szt. krzewów, 1448 szt. bylin, 32 pnącza oraz 1080 szt. roślin cebulowych. Łączna kwota zakupu sadzonek to ponad 60 tys. (60 proc. tej kwoty dofinansował WFOŚiGW). Ponad 60 proc. roślin w ogrodzie to bardzo rzadkie gatunki i odmiany pochodzące z różnych stron świata i różnych stref klimatycznych. Rośliny te będą niewątpliwie atrakcją dla odwiedzających bytomskie arboretum.
Dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach powstał również film promujący bytomskie parki historyczne. Obejrzało go już prawie 2 tys. osób. Powstał na zlecenie Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu.
Wprowadza widzów w magiczny świat trzech miejsc: Parku Miejskiego im. Kachla w Śródmieściu, Parku Ludowego w Miechowicach i parku Fazaniec w Szombierkach, o których opowiada znana polska lektorka i spikerka telewizyjna Krystyna Czubówna. Zdjęcia kręcono w listopadzie ub.r. Produkcja filmu pochłonęła 65 tys. zł. Połowę tej kwoty wyłożył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Reszta pochodziła z budżetu miasta.
- Chcemy obalić ciągle jeszcze pokutujące stereotypy, że Bytom jest miastem szarym i przemysłowym - mówi Krystyna Ostrowska, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu.
Wydano już 1 tys. egzemplarzy DVD. Płyty trafiły m.in. do kilku szkół i przedszkoli. Planowane jest wydanie kolejnych egzemplarzy
Tereny zielone zajmują w Bytomiu ponad 24 proc. jego powierzchni. Bytomianie mogą odpoczywać w dwunastu parkach położonych w różnych częściach miasta. Na uwagę zasługuje fakt, że trzy z nich - wspomniany już Park Miejski im. Franciszka Kachla, a także Fazaniec w Szombierkach oraz Park Ludowy w Miechowicach - są zabytkowe.
Ciekawostką jest, że w przypadku tego pierwszego, mimo upływu 160 lat od czasu jego założenia, występujące tam drzewa i krzewy nadal rosną wzdłuż tych samych alejek. Obok parków, Bytom może pochwalić się Miechowicką Ostoją Leśną, Rezerwatem Segiet, Żabimi Dołami oraz Suchogórskim Labiryntem Skalnym.
Warto także podkreślić, że w ciągu ostatnich lat miejska zieleń przeszła prawdziwą metamorfozę. Efekty widać gołym okiem: nowy amfiteatr w Parku Miejskim, wyremontowane stawy i... zielone skwery z kwiatami. Obecnie półmetek przekroczyły już prace nad przebudową stawu południowego w Parku Miejskim. Ukończone zostały już roboty m.in. w Parku Ludowym, gdzie powstał nowy plac zabaw oraz w Parku Fazaniec, gdzie odtworzono historyczną aleję topolową.
W galerii: Park im. Kachla w Bytomiu (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.