Kosztem ponad 1,5 mln zł przy brzegu Odry w gminie Kuźnia Raciborska powstała nowa infrastruktura, przywracająca w tym miejscu właściwą ochronę przeciwpowodziową oraz możliwość żeglugi. Niespełna sześć lat temu powódź znacząco uszkodziła i rozmyła umocnienia na tym odcinku rzeki.
Remont umocnień prawego brzegu Odry w sołectwie Turze w gminie Kuźnia Raciborska przeprowadził Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Jego rzeczniczka Linda Hofman zapewnia, że teraz ani wiosenne roztopy, ani letnie czy jesienne deszcze, nie grożą już podtopieniami.
Tzw. opaski brzegowe i ostrogi, które ubezpieczały w tym miejscu brzegi Odry i nie dopuszczały do zmian położenia koryta rzeki, pochodziły sprzed kilku dziesięcioleci. Powódź w 2010 r. sprawiła, że praktycznie przestały spełniać swoją funkcję - przy prawym brzegu powstały wyrwy, pogłębiające się z każdym ponownym wzrostem stanu wody, natomiast wzdłuż lewego brzegu naniesione przez rzekę materiały tamowały przepływ wód i w efekcie blokowały szlak żeglowny Odry.
- Konieczne stało się przeprowadzenie prac naprawczych, dzięki którym możliwa byłaby żegluga na tym odcinku szlaku, a przede wszystkim, by zażegnać niebezpieczeństwo wystąpienia powodzi przez zniszczenie bądź uszkodzenie pobliskich obwałowań - poinformowała rzeczniczka.
W poniedziałek (25 stycznia) inwestor podsumował przedsięwzięcie, w ramach którego odbudowano zabudowę regulacyjną rzeki, umocniono brzegi, udrożniono jej koryto i uporządkowano nadrzeczne skarpy. Stosując m.in. opaskę brzegową ustabilizowano prawy brzeg rzeki w miejscach zniszczonych przez wodę. Prace dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Modernizacja powstrzymała dalszą degradację brzegu rzeki na tym odcinku, powodującą zagrożenie dla obwałowań Odry. Gdyby zostały one zniszczone, w razie powodzi zagrożone byłyby przyległe tereny rolnicze i domy mieszkalne.
Dzięki inwestycji udało się też poprawić stan drogi wodnej na tym odcinku. Nurt rzeki skierowano do osi koryta, dzięki czemu szlak żeglowny samoistnie oczyszcza się z materiałów naniesionych przez wodę. Wcześniej usunięto zalegający w rzece tzw. rumosz rzeczny, naniesiony nurtem Odry.
Inwestorem był Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach - państwowa jednostka budżetowa, odpowiadająca za szeroko rozumianą gospodarkę wodną; zarządza ona m.in. większością zbiorników retencyjnych w regionie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.