Z powodu krańcowo sprzecznych interpretacji prawa przez dyrektorów różnych izb skarbowych, 136 zwolnionym pracownikom Katowickiego Holdingu Węglowego grozi utrata znacznej części odszkodowań, które dostali za pożegnanie się z firmą w Programie Dobrowolnych Odejść jesienią zeszłego roku.
Firma, której zależy na uszczupleniu zatrudnienia, na podstawie regulaminu, uzgodnionego z załogą w ramach pakietu naprawczego KHW, wypłaciła tym z pracowników administracji, którzy zgodzili się odejść z pracy, jednorazową kwotę po 75 tys. zł brutto. Część sumy była odprawą (wielokrotnością miesięcznego wynagrodzenia), którą wylicza się na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych i od niej trzeba zapłacić normalny podatek dochodowy PIT.
Drugim jednak składnikiem wypłacanej rekompensaty było odszkodowanie - równe różnicy między odprawą ustawową a jednolitą sumą rekompensaty. Holdingowi zależało bowiem, by wszyscy odchodzący zostali potraktowani równo i otrzymali dokładnie tyle samo pieniędzy.
Teraz prawnicy KHW nie kryją zaskoczenia, bo fiskus zażądał, aby podatek zapłacić również od drugiego składnika rekompensaty. Co w tym dziwnego?
To, że dotychczas w Polsce przy zwolnieniach grupowych z przyczyn pracodawcy całe tysiące pracowników w innych zakładach otrzymało identycznie skonstruowane dwuskładnikowe odprawo-odszkodowania, lecz ten sam fiskus - inaczej niż w KHW - uznawał, że nie muszą płacić haraczu od drugiego składnika.
Problem tkwi w tym, że decyzja w tej sprawie zależy od tzw. indywidualnej interpretacji podatkowej. Wydają ją w imieniu ministra finansów dyrektorzy pięciu izb skarbowych, a prawo stanowi, że jeśli podatnik jest z województwa śląskiego, jego sprawę rozstrzyga dyrektor w Łodzi.
Ten orzekł natomiast na niekorzyść zwalnianych z KHW.
Co ciekawsze, gdyby mieszkali w innym województwie, a ich sprawę interpretowałby dyrektor w... Katowicach, okazałoby się, że nie muszą dopłacić ani grosza. Dlaczego? Bo właśnie w czerwcu zeszłego roku katowicki organ podatkowy w indywidualnej interpretacji nr IBPBII/1/4511-268/15/DP orzekł w takiej samej sprawie, że odszkodowanie dla pracownika "korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych". Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach tłumaczy, że warunkiem zwolnienia jest m.in. wypłata pieniędzy na podstawie regulaminu zgodnego z Kodeksem pracy, a taki właśnie stworzono również w KHW.
- Interpretacja wydana przez dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w odniesieniu do Programu Dobrowolnych Odejść w KHW jest dla spółki zaskoczeniem. Stąd podjęta została decyzja o złożeniu zażalenia na treść tej interpretacji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - mówi Wojciech Jaros, rzecznik KHW.
Pracy sądom i nerwów byłym pracownikom zaoszczędzić mógłby minister finansów, który ma prawo wydać również jedną ogólną interpretację prawa podatkowego dla ogółu podatników. W KHW uważają, że byłoby to sprawiedliwsze i zapewniłoby jednolite stosowanie przepisów w całym kraju. Na razie jednak minister nie kwapi się do tego i pozostawia wolną rękę pięciu dyrektorom. A Katowicki Holding Węglowy musiał wezwać byłych pracowników do zapłacenia należnego podatku. Zapowiada jednak, że broni nie złoży i będzie walczył o korzystną dla nich decyzję w sądach.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.