Co najmniej 30 nowo projektowanych kopalń w Stanach Zjednoczonych zostało zagrożonych przez ostatnie decyzje administracji prezydenta Obamy, która 15 stycznia ogłosiła, że złoża węgla na terenach publicznych będą udostępniane przedsiębiorcom na nowych zasadach.
Agencja Associated Press ujanwiła listę zagrożonych inwestycji górniczych. Największe rozwijane są w Zagłębiu Powder River w stanach Wyoming i Montana. Trudności dotyczyć mają też koncesji dla kopalń w Utah, Kentucky, Alabamie, Arkansas, Colorado, Oklahomie i Północnej Dakocie - wylicza portal górniczy mining.com.
Administracja Obamy ustanowiła trzyletnie moratorium na udzielanie koncesji węglowych na terenach publicznych. W uzasadnieniu podano, że nowych zasad wymaga zarządzanie złożami węgla, "będącego własnością podatników" w USA.
Sekretarz Zasobów Naturalnych USA Sally Jewell wstrzymała tymczasowo wydawanie koncesji, tłumacząc, że przyszła pora na przyjrzenie się programowi udostępniania węgla, który funkcjonował bez większych zmian przez dziesiątki lat. Kontrola weźmie pod uwagę kwestie zdrowotne i ochrony środowiska a także odpowie na pytanie, czy obywatele amerykańscy otrzymują godziwe korzyści za setki milionów ton państwowego węgla, które wydobywa się i sprzedaje co roku w USA.
- Przez ponad 30 lat program ten nie podlegał całościowej ocenie - powiedziała kilka dni temu sekretarz Jewell. - Mamy obowiązek zapewnić obecnym i przyszłym pokoleniom podatników uczciwy zysk z programu eksploatacji węgla a także musimy uzwględnić wpływ górnictwa węglowego na zmiany klimatu - dodała.
Departament Zasobów Naturalnych USA sporządzi również nowy rachunek kosztów górnictwa dla zdrowia publicznego.
Branża węglowa w USA ocenia, że nowe regulacje są kolejnym gwoździem do jej trumny - pisze portal mining.com. Dziennikarze przypominają też jednak, że samo górnictwo w Zagłębiu Powder River niedawno prosiło rząd o rodzaj moratorium. Niektóre kompanie węglowe, jak np. Alpha Natural Resources, która w zeszłym roku złożyła wniosek o zabezpieczenie przed upadłością, proponowały rządowi zwłokę w finalizowaniu koncesji od kilku ostatnich lat. W stanach Wyoming i Montana od 2012 r. nie wydano ani jednego zezwolenia na eskploatację węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.