Rekompensaty, wypłacone pracownikom Katowickiego Holdingu Węglowego, którzy w ub.r. zdecydowali się dobrowolnie odejść z pracy, powinny być w całości opodatkowane - uważają przedstawiciele fiskusa. Innego zdania są władze KHW, które zapowiedziały złożenie zażalenia na taką interpretację przepisów.
Spór dotyczy świadczenia dla 136 osób z administracji Holdingu, które jesienią zeszłego roku skorzystały z wprowadzonego przez firmę Programu Dobrowolnych Odejść. Rozwiązując umowę o pracę otrzymywali oni 75 tys. zł brutto, z których część (wyliczana indywidualnie) wynikała z przepisów ustawowych, a pozostała część była różnicą między wyliczoną kwotą a całkowitą wartością rekompensaty.
Pierwsza część świadczenia była opodatkowana na zasadach ogólnych; spór dotyczy drugiej części. Przedstawiciele Holdingu przytaczają argumenty pozwalające uznać, że nadwyżka kwoty rekompensaty wypłaconej ponad wysokość odpraw wynikającą z przepisów ustawowych jest przychodem mającym charakter odszkodowania i zadośćuczynienia, które jest zwolnione z podatku PIT.
Wobec wątpliwości w tej sprawie, holding zwrócił się do resortu finansów o interpretację przepisów. W imieniu ministra przygotował ją Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. Stanowisko organów skarbowych, które wpłynęło do spółki w ostatnich dniach, okazało się niekorzystne dla pracowników. Izba uznała, że rekompensaty wypłacone przez spółkę nie korzystają ze zwolnienia i stanowią przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Przedstawiciele KHW są zdziwieni taką interpretacją organów skarbowych; przytaczają przy tym inne interpretacje fiskusa w podobnych sprawach, korzystne dla pracowników. Dlatego Holding zamierza złożyć zażalenie; niewykluczone, że indywidualne przypadki poszczególnych pracowników będą rozstrzygać sądy.
- Interpretacja wydana przez dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w odniesieniu do PDO zorganizowanego przez KHW jest dla spółki zaskoczeniem. Stąd podjęta została decyzja o złożeniu zażalenia na treść tej interpretacji - poinformował rzecznik holdingu Wojciech Jaros.
Zgodnie z polskim prawem podatkowym, interpretacje indywidualne wydawane są przez działających w imieniu Ministra Finansów dyrektorów pięciu izb skarbowych; w konkretnym przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych interpretacje dla podatników z woj. śląskiego wydaje dyrektor Izby w Łodzi. Podatnikowi, którego stanowisko zostanie przez organ określone jako nieprawidłowe, przysługuje prawo do wniesienia skargi na interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Oprócz interpretacji indywidualnych, Minister Finansów może wydać też ogólną interpretację prawa podatkowego w sprawach dotyczących ogółu podatników. Według przedstawicieli KHW, wydanie w tej sprawie takiej interpretacji ogólnej mogłoby przyczynić się do jednoznacznego rozstrzygnięcia i zapewnienia jednolitego stosowania przepisów w tego typu przypadkach.
Na razie, wobec niekorzystnej dla byłych pracowników KHW interpretacji indywidualnej, zgodnie z obowiązującymi przepisami holding wystąpił z wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa, czyli zapłacenia należnego podatku. W przypadku podtrzymania stanowiska zawartego w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi umożliwi to ewentualne dalsze występowanie spółki o uzyskanie korzystnej interpretacji na drodze administracyjno-sądowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
DYREKTOR IZBY SKARBOWEJ W ŁODZI NIE JEST WŁAŚCIWY TERYTORIALNIE DO INTERPRETACJI WNIOSKU. Dziw bierze, że wniosku nie odrzucił tylko wydał opinię. ....zapłaci zapewne za to. KATOWICKA IZBA JEST WŁAŚCIWA DO INTERPRETACJI i nikt więcej- .... Jak się robi PDO TO SIĘ MYŚLI. Do tej pory ten co to robił myślał o tym. A teraz samopas...