26 listopada 2015 r. w Warszawie Główny Instytut Górnictwa wspólnie z Ministerstwem Gospodarki zorganizował warsztaty w zakresie nowej dyrektywy ATEX. Patronat nad spotkaniem objęła Komisja Europejska. Uczestniczyło w nim 200 przedstawicieli firm przemysłowych różnych branż z całej Polski.
Regulacje prawne Unii Europejskiej określają warunki stosowania urządzeń w przestrzeniach zagrożonych wybuchem. Wymagania w zakresie wprowadzania na rynek urządzeń, systemów ochronnych oraz komponentów, przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej, ujęte są w dyrektywie ATEX. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej również polscy producenci maszyn, urządzeń i materiałów muszą spełniać te wymagania i opatrywać swoje produkty znakiem bezpieczeństwa.
Nowa dyrektywa ATEX zacznie obowiązywać 20 kwietnia 2016 r. i nie przewidziano okresu przejściowego. Wprowadza ona szereg zmian, ważnych dla producentów urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym. Podczas warsztatów omówiono najważniejsze zagadnienia, takie jak nowe wymagania prawne, nadzór nad rynkiem wyrobów w wykonaniu przeciwwybuchowym oraz zakres nowej dyrektywy ATEX.
Eksperci GIG zwrócili uwagę na fakt, że ocena zgodności z normami jest obowiązkiem producenta.
- To producent w pełni odpowiada za poprawną konstrukcję urządzenia, wybór właściwego modułu oceny zgodności z normami oraz dokumentację przekazywaną użytkownikowi - przypomniał dr Michał Górny.
Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się wystąpienia poruszające kwestie obowiązków producentów i importerów wprowadzających na rynek urządzenia, co do których zastosowanie dyrektywy ATEX jest niejednoznaczne. Szczegółowe informacje zamieszczone są na stronie internetowej Zakładu Bezpieczeństwa Przeciwwybuchowego Głównego Instytutu Górnictwa: www.KDBEx.eu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.