W restauracji Moodro, która znajduje się w dawnej maszynowni szybu Warszawa I kopalni Katowice, odbyła się w poniedziałek (7 grudnia) prezentacja II wydania albumu "Domy i gmachy Katowic". Można na niej było spotkać autorów oraz byłych pracowników kopalni, którzy przybyłym gościom przybliżyli historie miejsca, które w ostatnich latach stało się siedzibą nowego Muzeum Śląskiego.
Album wydało wydawnictwo Prasa i Książka. Jest to na razie pierwszy tom dwutomowego wydania. Jego kolejna część powinna pojawić się w księgarniach w połowie przyszłego roku.
Wydawcy starają się, aby promocje kolejnych tomów albumów o Katowicach odbywały się w obiektach, które są "bohaterami" książek. Tak jest w przypadku właśnie Muzeum Śląskiego, którego obszerna prezentacja - wraz z przypomnieniem górniczego pochodzenia tego miejsca - znajduje się albumie. Tym razem jednak uczestnicy spotkania promocyjnego mogli poznać historię kopalni z ust osób, które znały ten zakład od podszewki. Swoimi wspomnieniami podzielili się Zygfryd Skrzypek - dyrektor zakładu w latach 1985-1991 oraz dr Henryk Pawełczyk, który przepracował w kopalni 31 lat.
- Moją intencją było, by zamiast opowiadania o losach tego miejsca i zachowanych na nim budynków byłej kopalni przekazać przybyłym gościom trochę opowieści o kopalni, ale nie tej znanej z powierzchni, a tej prawdziwiej, które swe życia miała kilkaset metrów pod ziemią - wyjaśnia Grzegorz Grzegorek, redaktor i wydawca albumu.
Nad drugim wydaniem albumu pracował ten sam zespół, w składzie: Michał Bulsa, Grzegorz Grzegorek, Beata Witaszczyk, Henryk Wańka oraz dobrze znany czytelnikom portalu górniczego nettg.pl i Trybuny Górniczej Piotr Tabaczyński, który odpowiadał za większość zdjęć.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.