Zarząd województwa śląskiego rozpoczął prace nad planem gospodarki odpadami na lata 2016-22. Będzie to aktualizacja dotychczasowego dokumentu. Zainteresowani mogą zgłaszać uwagi i propozycje jeszcze przed ogłoszeniem konsultacji mającego powstać projektu.
Konieczność uchwalenia wojewódzkich planów gospodarowania odpadami komunalnymi nałożyła na regionalne samorządy województw ustawa o zachowaniu porządku i czystości w gminach, która weszła w życie w 2012 r. Według jej zapisów, gminy do lipca 2013 r. miały czas na wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami.
Ustawa m.in. nałożyła na gminy obowiązek odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Wcześniej o wyborze odbiorców odpadów decydowali właściciele, obecnie ten wybór należy do gmin. To gminy przygotowują przetargi na wybór podmiotów świadczących usługi na całym ich terenie, a w przypadku większych gmin - na określonym obszarze.
Podmioty, które na zlecenie gmin wywożą odpady, muszą je transportować do wskazanych w planach wojewódzkich instalacji zagospodarowania odpadów regionalnych.
Obecnie obowiązujący plan podzielił województwo na cztery regiony gospodarowania odpadami. W każdym z nich wskazano instalacje "regionalne", które odbierają śmieci oraz "rezerwowe" - uruchamiane na wypadek braku możliwości działania zakładów podstawowych.
Na podstawie wojewódzkich planów gospodarki odpadami gminy opracowywały swoje strategie odbioru i zagospodarowania odpadów.\
Jak przekazało w środę (18 listopada) biuro prasowe urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, konieczność przyjęcia zaktualizowanego planu gospodarki odpadami dla regionu wynika z zapisów zmienionej 15 stycznia br. ustawy o odpadach.
Aktualizacja obecnego wojewódzkiego planu ma zawierać m.in. analizę aktualnego stanu, prognozowane zmiany i cele w zakresie gospodarki odpadami, określenie kierunków działań zapobiegających powstawaniu odpadów oraz kształtowania systemu gospodarki odpadami, a także określenie kryteriów rozmieszczenia obiektów i mocy przerobowych przyszłych instalacji do przetwarzania odpadów.
Aktualizacja ma również ponownie określić regiony gospodarki odpadami oraz regionalne i zastępcze instalacje służących ich przetwarzaniu. Załącznikiem do planu będzie plan inwestycyjny, który ma wyszczególniać planowane inwestycje, szacować ich koszty, wskazywać źródła ich finansowania oraz harmonogram realizacji.
Na obecnym, wstępnym etapie prac nad aktualizacją planu wydział ochrony środowiska, urzędu marszałkowskiego zaprosił wszystkich zainteresowanych do nadsyłania uwag i propozycji jeszcze przed ogłoszeniem konsultacji społecznych nad projektem, który ma powstać.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.