Plany Rosji związane ze złożami węgla kamiennego ujawnił brytyjskiemu pismu World Coal Siergiej Stepanow, wiceszef największej kompanii węgla koksującego w Rosji - Ewrazu.
W zasobach węgla koksującego Rosja jest 4. na świecie po USA, Chinach i Australii. W zachodniej Syberii, w Kuzbasie zalega 725 mln t surowca najlepszej jakości. Ewraz ma tam 2 spółki zależne Jużkuzbasugoł i Raspadskaja z 7 kopalniami głębinowymi, 1 odkrywką i 4 zakładami przeróbki. W 2014 r. produkcja kompanii wyniosła 21 mln t węgla i 14 mln t jego koncentratu dla metalurgii. Ewraz jest zarazem jednym z największych w Rosji wytwórców stali i ok. 40 proc. wydobycia wędruje do własnych hut i koksowni. Resztę sprzedaje się w Rosji, Chinach, Południowej Korei, Japonii, Europie, Turcji i krajach poradzieckich (eksport wynosił rok temu 3 mln t koncentratu węgla).
Stopniowo zwiększają dostawy
Kopalnię Raspadskaja przez 4 lata odbudowywano po eksplozji metanu z 2010 r., aby uruchomić na nowo 4 ściany. Produkcja węgla metalurgicznego najrzadszej klasy sięga 4 mln t rocznie, a całe wydobycie wyniosło 10,2 mln t (roczny wzrost o 31 proc.). W tym roku zaplanowano 10,5 mln t węgla (połowa na eksport).
- Zdolności tej kopalni możemy zwiększać o 7-8 mln t węgla rocznie, ale zrobimy to stopniowo, mając na uwadze utrzymanie równowagi oraz trendy w światowym górnictwie. W Raspadskoj inwestujemy w wydajność i rok temu koszty spadły nam o 18 proc., a w tym oszczędność będzie jeszcze większa - opisuje Siergiej Stepanow na łamach World Coal.
Ma być bezpieczniej
Z myślą o poprawie bezpieczeństwa Rosjanie odmetanowują Raspadską także wierceniami z powierzchni. Do zrobów zatłaczany jest azot, aby utrzymać stężenie tlenu poniżej 10 proc., co uniemożliwia samozapłon. Wszędzie zamontowano monitoring pozycyjny załogi i sprzętu.
Ewraz eksploatuje jeszcze pod Kemerowem 2 kopalnie, pod Mieżdurieczeńskiem - odkrywkę, a 5 innych kopalń fedruje blisko Nowokuźniecka. Najmłodszą z nich - Jerunakowską VIII - zbudowano w 3 lata od zera w dziewiczym terenie. Projektanci zautomatyzowali w niej cały transport i wydobycie węgla, przewidzieli zaawansowane systemy alarmowe i monitoring.
Kolejny milion na eksport
Wiercenia i budowa na powierzchni idą pełną parą w Republice Tuwy, gdzie spółka buduje kopalnię Meżgej z zapasami 213,5 mln t węgla o dobrych walorach dla hut. Rozruch kopalni zaplanowano na przyszły rok, wydobycie (1 mln t węgla koksującego) trafi w eksporcie do zagranicznej metalurgii.
Tradycyjnym kierunkiem dostaw węgla z Kuzbasu była dotąd Europa, ale Rosja szuka nowych rynków.
- Kluczowe są dla nas Korea Południowa, Japonia i Chiny oraz Indie. Mamy własny port na Dalekim Wschodzie i zapewnia on stabilność dostaw do Azji. Niemniej Europa, Turcja i państwa poradzieckie pozostają niezmiennie bardzo atrakcyjnym kierunkiem eksportu! - zaznacza Stepanow.
Ewraz nie boi się spowolnienia w Chinach, bo rok temu wyeksportował tam ponad 1 mln t węgla, a w 2015 r. zamierza wynik podwoić.
Jakie są plany rosyjskiego giganta węglowego na 20 lat? Zamiast zwijać biznes, jak większość firm wydobywczych świata, Rosjanie przekształcają Ewraz w globalnego gracza. Jeszcze w tym roku chcą opanować Azję południowo-wschodnią i rynek turecki.
- Gdy tylko poprawią się warunki i drgnie popyt, będziemy zdolni natychmiast zwiększyć produkcję i dostawy - zapowiada Stepanow. Przykładem desperacji Rosjan może być kopalnia budowana w republice Tuwa, gdzie na razie nie ma jeszcze żadnych szlaków kolejowych.
- To nic, że na razie nie ma torów! Zostaną zbudowane i umożliwią nam bardzo tani transport węgla do Azji - ucina Stepanow.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
polska bedzie zalezna od gazu i wegla z ukochanej rosji
no i prosze co sie nie da???!!!!