Biuro grupy Europejskiej Partii Ludowej - największej frakcji w Parlamencie Europejskim - spotyka się w czwartek i piątek (3-4 września) w Katowicach, by wypracować 2 strategiczne dokumenty o bezpieczeństwie energetycznym (w jego wymiarze zewnętrznym) UE oraz europejskiej polityce obronnej.
Premier Ewa Kopacz wygłosi na spotkaniu specjalne przemówienie.
Gospodarzami posiedzenia, w imieniu Polskiej Delegacji w Grupie EPL, są posłowie Jan Olbrycht, przewodniczący delegacji oraz Andrzej Grzyb, współprzewodniczący delegacji. Autorem i koordynatorem prac nad oboma dokumentami jest wiceprzewodniczący Grupy EPL ds. zagranicznych, Jacek Saryusz-Wolski. W posiedzeniu wezmą udział m.in. członkowie prezydium Grupy EPL, przewodniczący Grupy Manfred Weber, wiceprzewodnicząca Françoise Grossetête oraz szef komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) Jerzy Buzek. Wśród uczestników spotkania będą również przedstawiciele rządu RP, eksperci z dziedziny energetyki i obronności oraz ponad 50 eurodeputowanych z 15 państw członkowskich.
- Jest niezwykle ważne, że w tak trudnych momentach, jeśli chodzi o politykę energetyczną i politykę obrony, strategiczne rozmowy europejskiej chadecji odbywają się w Polsce i na Śląsku - najbardziej uprzemysłowionym i kluczowym regionie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski - powiedział Jan Olbrycht.
- Wojna na Ukrainie i neoimperialna polityka Rosji, obnażyły niedostatki unijnej polityki obrony oraz bezpieczeństwa energetycznego. Zdolność wyprzedzającego zapobiegania wojnie i agresji oraz wyrwanie się spod dominacji jednego dostawcy energii i zwiększenie odporności na geopolityczne zagrożenia, jest dzisiaj koniecznością i kwestią strategicznego bezpieczeństwa Unii - ocenia europoseł Jacek Saryusz-Wolski. - Deklaracjami i polityką życzeniową nie zapewnimy UE bezpieczeństwa i prawdziwego potencjału obrony, gdy za jej progiem toczy się wojna. Potrzebujemy rzeczywistych rozwiązań, woli politycznej, mechanizmów służących zwiększeniu środków finansowych na obronę, a nie jazdy na gapę, i o tym będziemy w Katowicach rozmawiać. Takie propozycje znajdą się w strategicznych dokumentach Grupy Europejskiej Partii Ludowej - dodaje.
- To znamienne, że stanowisko Europejskiej Partii Ludowej dotyczące bezpieczeństwa energetycznego i polityki obronnej jest wypracowywane właśnie w Polsce - w kraju, dla którego te kwestie są niezmiernie ważne. Świadczy to również o tym, że w sytuacji kryzysowej europejscy politycy docenili nasz wieloletni wkład w debatę w tych tematach - podkreśla poseł Andrzej Grzyb.
Grupa EPL jest największą grupą polityczną w Parlamencie Europejskim skupiającą 217 posłów z 27 państw członkowskich
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.