W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat ratyfikacji Protokołu z Kioto i pakietu klimatycznego. Politykę klimatyczną skrytykowała europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska.
W opinii przesłanej do portalu górniczego nettg.pl czytamy, że założenia polityki klimatycznej "Unia Europejska realizuje w osamotnieniu, natomiast najwięksi światowi emitenci nie zamierzają ograniczać swoich emisji".
- Uważam, że sytuacja, w której kolejne rozwinięte gospodarki takie jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia czy Japonia wyraźnie sprzeciwiają się Protokołowi z Kioto jest istotną lekcją na przyszłość, aby nie narzucać sobie podobnych ograniczeń - oceniła deputowana, która zauważa, że udział emisji Unii Europejskiej w globalnej emisji to zaledwie nieco ponad 10 proc. Niestety - jak podkreśla - zobowiązania Unii na rok 2020 stały się dawno faktem przekutym w prawo.
- Wbrew powszechnej opinii o moim kraju, jako głównym trucicielu Europy, odpowiadamy dziś jedynie za ok. 8 proc. całkowitej emisji Unii Europejskiej, a emisje na mieszkańca tylko nieznacznie przewyższają europejską średnią. Wyższe są np. w Niemczech, Holandii czy Luksemburgu - zaznaczyła europosłanka.
Obecnie, głównym emitentem gazów cieplarnianych Unii Europejskiej są Niemcy, które odpowiadają za 21 proc. ich emisji.
- Uważam, że przystąpienie Unii do II okresu rozliczeniowego Protokołu z Kioto musi sprawiedliwie odzwierciedlać ciężar, który poszczególne państwa wykonały w ograniczeniu emisji - powiedziała europosłanka PiS.
Poseł Wiśniewska podkreśliła, że Polska należy do krajów, które w ostatnim czasie najbardziej przyczyniły się do ograniczenia emisji, podczas gdy niektóre państwa członkowskie znacznie ją zwiększyły.
- Najlepszym tego przykładem jest Hiszpania, która według komunikatu Komisji Europejskiej zwiększyła swoją emisję między 1990 a 2005 r. o 53 proc.. Należy zwrócić uwagę, że w analogicznym okresie Polska ograniczyła swoją emisję gazów cieplarnianych o ponad 18 proc. (o -32 proc. w stosunku do roku bazowego, którym dla Polski jest rok 1988) - czytamy w nadesłanym komunikacie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.