27 proc. firm branży energetycznej w kraju to firmy innowacyjne - podała prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości podczas kongresu Energi@21. We wtorek (26 maja) w Poznaniu rozpoczęło się dwudniowe spotkanie ekspertów i praktyków tego sektora z Polski i ze świata.
W trakcie odbywającego się na Międzynarodowych Targach Poznańskich wydarzenia poruszane są tematy związane m.in. z innowacyjnością i bezpieczeństwem w energetyce.
Według organizatorów kongresu jest to najważniejsze w kraju wydarzenie branży energetycznej w tym roku. Biorą w nim udział przedstawiciele największych polskich firm energetycznych, m.in. PGE, Tauronu, Enei, RWE i Energi oraz naukowcy i praktycy z tego sektora.
W panelu dotyczącym innowacyjnego przedsiębiorstwa energetycznego wzięła udział m.in. prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak. Zwróciła ona uwagę, że innowacyjność mierzy się m.in. wydatkami ponoszonymi na innowacyjne projekty.
- Średnio polskie firmy nie są najbardziej innowacyjnymi na świecie i w Europie, jeżeli mówimy o mierzonych wydatkach. Mamy średnio 17 proc. firm innowacyjnych, a branża energetyczna wypada dużo lepiej, bo jest to 27 proc. Jednak na tle Europy to ciągle słabo, bo w Europie ponad 50 proc. firm energetycznych jest innowacyjnych - powiedziała Lublińska-Kasprzak.
Prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), prezes RWE Stoen Operator Robert Stelmaszczyk uważa, że państwo powinno być "bardzo wstrzemięźliwe w interweniowaniu w branży energetycznej". W jego opinii, nadmierna interwencja rządowa "jest zagrożeniem dla innowacji".
- Przykładowo: ktoś potrafi wymyślić w tej chwili dobre źródło energii - 12 kilowatów z biogazu, czyli superinnowacyjny, opłacalny projekt; ale rząd wprowadzi ustawę, która dofinansuje 10 kilowatowe panele słoneczne. I już ta innowacja jest ekonomicznie nieopłacalna - mówił.
Podczas otwarcia kongresu wiceprezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, prezes zarządu Tauron Polska Dariusz Lubera powiedział, że branża energetyczna na tle innych branż "nie zawsze jest kojarzona z innowacyjnością".
- Po to spotkaliśmy się w Poznaniu, by podyskutować i zdefiniować, na czym ta innowacyjność w branży energetycznej będzie polegała, jakie nadzieje sektor pokłada w innowacji. Potrafimy już produkować energię ze słońca, z wiatru, wody, ale wyzwania, jakie stoją przed nami, to kwestia jej sterowalności, kwestia poprawy jej efektywności - mówił.
Jego zdaniem, wyzwaniem w kwestii energetyki prosumenckiej jest sprawa zarządzania tym rozwijającym się segmentem przy wykorzystaniu istniejącej sieci.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.