Seminaria, warsztaty, gra terenowa dla dzieci, wycieczka z przewodnikiem, a nawet koncert - to tylko część atrakcji, które w niedzielę (17 maja) przygotowano w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie dla wszystkich, którzy chcieli uczestniczyć w obchodach Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności.
- To święto na stałe zapisało się w naszym kalendarzu. Jest dla nas bardzo ważne, bo w naszą działalność wpisana jest m.in. właśnie ochrona bioróżnorodności. Bioróżnorodność oznacza zależność między wszystkimi organizmami żyjącymi. Tutaj staramy się przekazać ludziom informacje o tym, że brak jakiegokolwiek organizmu, nawet tego najmniejszego może wprowadzić zachwianie w tej sieci zależności pomiędzy organizmami - wyjaśnia Marzena Osmalak, kierownik Pracowni Śląskiego Kalendarza Ekologicznego, która zorganizowała niedzielne obchody.
Finansowo wydarzenie wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
- WFOŚiGW dofinansował wszystkie materiały do warsztatów, z których korzystamy. Dofinansował też wszelkie gadżety, które rozdajemy dzieciom. Jesteśmy bardzo wdzięczni Funduszowi, bo m.in. dzięki temu wsparciu to wszystko może się odbywać bezpłatnie - dodaje Marzena Osmalak.
Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej został ustanowiony przez ONZ w 1992 roku, a jego celem jest zwiększenie świadomości ludzi na temat zagrożeń wynikających ze spadku bioróżnorodności, czyli bogactwa form życia na naszej planecie, które zmniejsza się w zastraszającym tempie. Naukowcy różnie szacują tempo wymierania gatunków: według konserwatywnych ocen tracimy ok. 5 tys. gatunków rocznie. Szacunki pesymistyczne mówią nawet o 150 tys. gatunków znikających każdego roku z Ziemi. Tempo to jest od 5-25 tys. razy wyższe od naturalnego. W ciągu najbliższych 25-30 lat może zniknąć 25-50 proc. gatunków.
W Polsce najbardziej zagrożone są gatunki żyjące na bagnach i podmokłych łąkach, wskutek przekształcania tych terenów na użytki rolne. W lasach spadek bioróżnorodności związany jest z nastawioną na szybki zysk gospodarką leśną. Postępująca fragmentaryzacja ekosystemów w związku z budową autostrad czy infrastruktury turystycznej w górach to kolejne przyczyny prowadzące do spadku bioróżnorodności.
W galerii: Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. 17 maja 2015 r. (zdjęcia: Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.