Jak co roku, tak i w tegoroczny Wielki Pątek (3 kwietnia) górnicy Kopalni Soli Wieliczka przemierzyli podziemną Drogę Krzyżową.
Mowa o "Golgocie wielickich górników", na którą składają się stacje wyrzeźbione w lipowym drewnie. Zamontowano je w pochylni Erazma Barącza na głębokości ok. 100 m. Stacje Drogi Krzyżowej są dziełem rzeźbiarzy-górników: Piotra Starowicza, Pawła Janowskiego oraz Jacka Talapki. W każdej ze stacji tkwi okruch skały pochodzący z jerozolimskiej Golgoty.
- Podziemna Droga Krzyżowa powstała na pamiątkę piątej rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Jest hołdem oraz wyrazem głębokiej czci, jaką okazują Papieżowi górnicy wielickiej kopalni - wyjaśnia Kajetan d'Obyrn, prezes zarządu Kopalni Soli Wieliczka SA.
Dodajmy, ze Karol Wojtyła jako biskup i kardynał zwiedzał zabytkową Wieliczkę wielokrotnie. Nigdy jednak nie był w niej, będąc Janem Pawłem II.
Stacje Drogi Krzyżowej uroczyście poświęcił 2 kwietnia 2010 r. kardynał Stanisław Dziwisz. Są one częścią szlaku pielgrzymkowego "Szczęść Boże". Znajdują się w bliskim sąsiedztwie kaplicy św. Kingi i korespondują z wystrojem świątyni inspirowanym wydarzeniami Nowego Testamentu. Warto wspomnieć, że to właśnie w kaplicy św. Kingi złożono relikwie św. Jana Pawła II, w niej też umieszczono jedyny na świecie solny pomnik Papieża Polaka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.