Samorządy - jak Polska długa i szeroka - z entuzjazmem przyjęły decyzję o kontynuowaniu Programu KAWKA. Deklarują, że w najbliższych latach zlikwidują 19 tys. nieefektywnych węglowych źródeł ciepła. Najwięcej miast zainteresowanych programem zwalczania niskiej emisji znajduje się na Śląsku, Mazowszu i w Małopolsce.
- Najważniejsze jest to, że w Programie KAWKA nie ma mowy o walce z węglem, tylko złej jakości paliwami. Tym samym liczna rzesza mieszkańców całego kraju stanie przed szansą wymiany starych paleniska na nowe, wysokosprawne kotły, w których z powodzeniem będzie można spalać najwyższej jakości paliwo węglowe z polskich kopalń - wyjaśnia Łukasz Frydel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Ekologiczne paliwa węglowe typy ekogroszek produkują kopanie należące do Kompanii Węglowej: Bobrek-Centrum, Piekary, Piast i Jankowice. Katowicki Węgiel ma w swej ofercie aż cztery rodzaje ekopaliw węglowych produkowanych z węgla wydobywanego przez kopalnie Katowickiego Holdingu Weglowego: Ekoret, Ekosort, E-groszek oraz Eko-Fins będący mieszanką miałowo-groszkową.
Ponadto na rynku oferowane jest paliwo o nazwie Varmo produkowane przez Polski Koks - Grupa JSW.
Wszystkie wymienione ekogroszki znakomicie spalają się w nowoczesnych piecach niskoemisyjnych. W ostatnich latach szczególną popularność zyskały kotły z podajnikiem automatycznym. Palnik zasilany jest w sposób ciągły niewielkimi porcjami paliwa, podawanymi automatycznie z częstotliwością od kilku do kilkudziesięciu sekund z zasobnika stanowiącego integralną część kotła. Podajnik pracuje cyklicznie - cykl podawania paliwa trwa od kilku do kilkunastu sekund, cykl przerwy na dopalanie paliwa trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund. Przesuwane paliwo przedostaje się do przestrzeni rusztu, gdzie zapala się od zalegającego tam żaru. Powietrze tłoczone jest kanałem powietrznym za pomocą wentylatora i przez otwory w ruszcie wdmuchiwane jest pod strefę żaru w palenisku. Kolejne nasuwane porcje paliwa przesuwają żar i popiół w kierunku krawędzi rusztu, skąd popiół spada do popielnika.
Tego typu piece wymagają stosowania węgla typu 31.1 lub 31.2, o uziarnieniu 8-25 mm.
Kotły retortowe są wygodne w użyciu i nie wymagają częstej obsługi. Warto zatem zastanowić się nad wymianą starego paleniska domowego na nowe, tym bardziej, że wiele samorządów będzie oferować dofinansowanie tej operacji. Niewykluczone, że po raz ostatni.
W galerii: piece retortowe do spalania paliw kwalifikowanych czyli tzw. ekogroszków (zdjęcia Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.