W świecie rocznie wydobywa się ok. 1,13 mld t węgli koksowych. Liderem w ich wydobyciu jest Australia, która rocznie eksportuje 180 mln t takiego węgla. Ceny z poziomu 250 i więcej USD za tonę, to miłe wspomnienie. Nie ma znaków na ziemi i niebie, żeby można było do nich wrócić. Na co więc mogą liczyć jego producenci?
Analitycy Citigroup prognozują ceny (na rok 2015) spot dla węgla koksowego na 113 USD/t wobec 122 USD/tonę wcześniej. Analitycy Domu Maklerskiego mBanku mają odmienne zdanie: według w tym roku można oczekiwać odbicia w odniesieniu do cen węgla koksowego.
"Ceny surowców obniżyły się do poziomu, przy którym część produkcji jest nierentowna i stopniowo będzie wyłączana. Sentyment inwestorów do sektora pozostaje bardzo negatywny. Istotny wpływ na przecenę surowców ma trend na USD i wycofywanie kapitału z funduszy hedgingowych, które poniosły duże straty - przede wszystkim na spadających cenach ropy. Uważamy jednak, że obecne ceny wyznaczają dno cyklu surowcowego" - napisali w raporcie "Strategia 2015".
Według nich, ceny sprzedaży węgla koksowego w pierwszym półroczu pozostaną na bardzo niskich poziomach (120 USD/t). Ale później...
"Nieznacznego wzrostu cen spodziewamy się w drugiej połowie roku (125 USD/t w III kw. i 130 USD/t w IV kw.). W długim okresie ceny powrócą do 150-160 USD/t. Jest to poziom, który uzasadnia inwestycje odtworzeniowe w sektorze i utrzymanie produkcji. Ceny węgla energetycznego na rynku polskim, na skutek nadpodaży i wysokiego poziomu zapasów, obniżą się jeszcze o 2-3% w roku bieżącym. W roku przyszłym zakładamy ich 1-proc. wzrost".
W grudniu 2014 r. swoje prognozy przedstawili także analitycy Domu Maklerskiego PKO BP. Nie są optymistyczne.
"W 2015 r. rozpocznie się proces zamykania mocy produkcyjnych kopalni węgla koksowego na świecie, ponieważ 30-40 proc. kopalń produkujących węgiel przeznaczony do eksportu drogą morską, notuje obecnie straty. Łączne cięcia produkcji mogą sięgnąć 20 mln ton, ale z drugiej strony otworzą się nowe moce na poziomie 7 mln ton. Jednak ze względu na słabnącą produkcję stali w Chinach szacuje się, że dopiero spadek podaży o 30-40 mln ton pozwoli na wzrost ceny węgla".
Analitycy Goldman Sachs pod koniec stycznia obniżyli prognozy dla cen węgla koksowego na lata 2015-17 z powodu utrzymującej się nadpodaży w Chinach. Prognozują, że w tym roku ceny węgla koksowego wyniosą średnio 116 USD/tonę, czyli 2 proc. mniej niż szacowali wcześniej. Skorygowali też (w dół o 7 proc. )prognozy cen na przyszły rok, do 125 USD/t oraz na 2017 rok, do 130 USD/t.
W Karbo, w numerze 1/2014 Andrzej Warzecha i Marta Jarno (oboje Polski Koks SA) napisali:
"Rynek węgla koksowego i koksu boryka się z konsekwencjami osłabienia sektora stalowego i spowolnienia gospodarczego, zwłaszcza w Unii Europejskiej, gdzie przy obecnym popycie na stal występuje strukturalna nadpodaż mocy produkcyjnych w wielkości ok. 20-30 %. Niższa niż rok temu produkcja wielkopiecowa generuje mniejszy popyt na surowce do produkcji stali w naszym regionie. Sytuację niezależnych producentów koksu poprawiają pewne ograniczenia po stronie podażowej, np. wyłączenia baterii koksowniczych we Włoszech oraz zapowiedzi zamknięcia przestarzałych baterii w Chinach o łącznej mocy produkcyjnej ponad 16 mln ton koksu rocznie. W obecnych warunkach rynkowych ceny węgla koksowego i koksu notują niskie poziomy przy silnej konkurencji. Wysoka jest podaż węgli koksowych na globalnym rynku, zarówno australijskich, jak i amerykańskich, a na rynek koksu powrócili dostawcy z Chin, gdzie od tego roku zniesiono wszelkie bariery eksportowe, w tym 40 % cło oraz licencje eksportowe na koks. Brak pożądanej stabilizacji na rynku wymusza coraz krótsze kontraktacje i większy udział dostaw spotowych w ogólnym wolumenie transakcji handlowych. Długoterminowe prognozy dla rynku węgla koksowego i koksu są jednak pozytywne. Eurofer prognozuje odbicie w sektorze stalowym w Unii Europejskiej w przyszłym roku, co daje nadzieję również na silniejszy popyt na rynku węgla koksowego i koksu...".
Jak widać powyżej opinie wśród analityków o wzroście cen węgla koksowego są podzielone.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.