Dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w chorzowskim Parku Śląskim urządzono ścieżkę dendrologiczną. Ma przede wszystkim walor edukacyjny i stanowi znakomite uzupełnienie działalności pobliskiego Laboratorium Bioróżnorodności.
Park Śląski rozciąga się na powierzchni 620 ha, z czego 350 ha to tereny leśne i parkowe. Liczne stawy, sadzawki, strumyki, ciekawe gatunki roślinności i łąki sprzyjają rozwojowi flory i fauny. Żyją tu m.in. żaba śmieszka, karaś srebrzysty, a także jeden z największych polskich chrząszczy - pływak żółtobrzeżek. Nade wszystko miejsce to porastają wspaniałe drzewa i krzewy. Aby przybliżyć je zainteresowanym zorganizowano ścieżkę dendrologiczną. WFOŚiGW przekazał na ten cel 70 tys. zł dofinansowania.
Dzięki opisom umieszczonym na 40 specjalnych tablicach można wiele dowiedzieć o ciekawych, a często również rzadkich gatunkach drzew i krzewów, które rosną na terenie parku. Żeby było ciekawiej nie ograniczono się jedynie do gatunków rosnących w naszej szerokości geograficznej.
Do parku trafiły także okazy obcego pochodzenia, sprowadzone z różnych stron świata, zarówno drzewa liściaste, jak i iglaste. Wśród nich metasekwoja chińska, ambrowiec amerykański, magnolia parasolowata, grujecznik japoński, tulipanowiec, miłorząb dwuklapowy a także cis, limbę, kosówkę, jodły i żółtą sosnę. Każdy okaz jest dokładnie opisany, z nazwą w języku łacińskim i fotografią. Nie brakuje ciekawostek i wskazania najistotniejszych różnic między poszczególnymi gatunkami.
- Tablice informacyjne zostały usytuowane w pobliżu gatunków drzew. Odbywają się przy nich także zajęcia w ramach działalności Laboratorium Bioróżnorodności - zwraca uwagę Łukasz Drozd, specjalista ds. zieleni w Parku Śląskim.
Ścieżka ma prawie kilometr długości. Biegnie od budynku dyrekcji, alejami Różaną oraz Sportową, przez mokrą łąkę, ogród japoński, aż do przedpola Rosarium. Do spaceru po niej zachęca folder, opisujący park i konkretne gatunki drzew będące w Polsce pod ochroną.
W galerii: ścieżka dendrologiczna w Parku Śląskim (zdjęcia Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.