Górnicy kopalni soli Wieliczka tegoroczną Barbórkę obchodzili 1 grudnia. W tym dniu otwarto też, największą w południowej Polsce, tężnię solankową. Budowano ją przez rok. Podczas akademii barbórkowej podsumowano także mijający rok działalności Wieliczki.
Powstała z drewna modrzewiowego, wyłożoną ją wiązkami tarniny, po których spływa pochodząca z kopalni lecznicza solanka. Panujący wokół niej mikroklimat to lecznicze inhalatorium dla cierpiących na nawracające lub przewlekłe choroby dróg oddechowych. Do tężni warto się udać również będąc zdrowym. Inhalacje pomagają bowiem oczyścić drogi oddechowe - na skutek znacznego zanieczyszczenia powietrza zbiera się w nich bowiem szereg pyłów o różnym, często potencjalnie niebezpiecznym składzie. W Polsce funkcjonują trzy tężnie, wszystkie jednak na północ od Warszawy.
- Imponujące dzieło, dzięki któremu chorzy odzyskują zdrowie, zdrowi zaś wzmacniają tężyznę - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz święcąc tężnię.
Jak Barbórka, to tradycyjna msza w kaplicy św. Kingi.
- W tej kaplicy, w tych podziemiach doświadczamy przeszłości - mówił w homilii biskup Jan Szkodoń. - Niech to wszystko, co wypełnia nasze życie, sięga głębiej. W tej kopalni możemy jeszcze mocniej doświadczyć naszego powołania.
Barbórka to również czas podsumowań, a wielicka kopalnia naprawdę ma się czym pochwalić. Z jednej strony pielęgnuje dziedzictwo kultury i przyrody, z drugiej zaś śmiało sięga po nowatorskie rozwiązania, realizuje bezprecedensowe projekty, stając się na tym polu pionierem i wzorem dla innych zabytkowych obiektów górniczych.
- Ten rok był dla wielickiej kopalni wyjątkowy i bardzo pracowity.Do końca listopada podziemia zwiedzało już ponad 1,22 mln gości. Po górniczym zabezpieczeniu otworzyliśmy cztery dodatkowe komory: dwie multimedialne na trasie turystycznej i dwie lecznicze w uzdrowisku. Lecznictwo obok turystyki jest drugim ważnym filarem naszej działalności udostępniającej, a najlepszym przykładem rozwoju w tym kierunku jest właśnie największa na południu tężnia solankowa, która powstała nieopodal turystycznego wejścia do kopalni - podsumował Kajetan d'Obyrn, prezes Wieliczki SA.
Akademia w komorze "Warszawie" była również okazją do wręczenia odznaczeń resortowych, nadania stopni górniczych. Ceremonia odbyła się w asyście pocztów sztandarowych oraz Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli Wieliczka.
Rok 2014 w wielickiej kopalni to nie tylko tężnia i turyści. W 2014 roku odbyło się w kopalni ponad 300 imprez i wydarzeń, również takich o charakterze promocyjnym i charytatywnym. W pierwszej połowie roku do trasy turystycznej włączone zostały komory Lill Górna i Kazanów z multimediami, interaktywnymi aplikacjami, mappingiem i pierwszym podziemnym kinem 5d. Do podziemnej bazy leczniczej dołączyły komory Smok i Feliksa Boczkowskiego. Te ostatnie służą rozbudowie bazy uzdrowiskowej i poszerzeniu oferty leczniczej. Wiele się działo także w sferze działań zabezpieczających, które stanowią ważny element funkcjonowania solnego przedsiębiorstwa.
Działania w tym zakresie dotyczyły m.in. prac górniczych w wyrobiskach zabytkowych i ważnych z punktu widzenia funkcjonowania zabytku. Prace zabezpieczające prowadzone były w kilkunastu komorach m.in. Margielnik, Geramb, Gaisrück, Wessel, Żralski, Maria Teresa II (górna), kaplicy św. Kingi. Przebudowywane i zabezpieczane były także chodniki, szybiki i pochylnie. Zlikwidowano rekordową ilość niezabytkowych pustek poeksploatacyjnych zasypując je piaskiem (115 tys. m sześc.)...
- Na III poziomie trwały przygotowania do odtworzenia transportu szynowego, który przyczyni się m.in. do poprawy efektywności prowadzenia prac górniczych. Szereg działań dotyczyło szybów górniczych, a szczególnie szybu Kościuszko, który zabezpieczany jest z użyciem innowacyjnej technologii. Modernizowana była infrastruktura pod ziemią i na powierzchni. Wszystko po to, aby zapewnić jeszcze większą ochronę najcenniejszych miejsc pod ziemią - wylicza najważniejsze tegoroczne pozaturystyczne działania kopalni prezes d'Obyrn.
Zabytkowa Kopalnia Soli wWieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza. Chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki o łącznej długości około 300 km usytuowano na dziewięciu poziomach, sięgających do głębokości 327 m. Ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych". Początki Wieliczki sięgają średniowiecza, kiedy to nosi nazwę Magnum Sal - Wielka Sól. Najstarszy z dokumentów rzucający światło na dzieje kopalni, to przywilej Kazimierza I z roku 1044 nazywający Wieliczkę "magnum sal alias Wieliczka".
W galerii: Barbórka w Wieliczce, 1 grudnia 2014 r. (zdjęcia: T. Kordula & T. Walczak - Wieliczka SA).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.