Pięć medali przywieźli naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej z 63. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków i Nowych Technologii - Brussels Innova 2014.
Pięć medali: trzy złote oraz po jednym srebrnym i brązowym. Brussels Innova to doroczne targi gromadzące wynalazców z kilkunastu krajów. Przeglądu i oceny wynalazków dokonuje międzynarodowe jury. Targi stanowią czołową międzynarodową imprezę wystawienniczą w dziedzinie wynalazczości, transferu technologii i wdrażaniu postępu technicznego.
Złote medale Brussels Innova 2014 zdobyły trzy projekty z AGH:
• Voice Color - technologia identyfikacji i weryfikacji mówcy na podstawie cech biometrycznych głosu.
Autorzy: dr inż. Jakub Gałka, prof. Mariusz Ziółko, dr. inż. Bartosz Ziółko, mgr inż. Tomasz Jadczyk, mgr inż. Dawid Skurzok - Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji (Katedra Elektroniki). Zastosowanie tej technologii w procesie identyfikacji i weryfikacji mówcy pozwala na zwiększenie wygody oraz skrócenie czasu obsługi klienta w centrach telefonicznych (call center) i na platformach internetowych. Voice Color wyróżniono także Nagrodą Specjalną przez Taiwan Prominent Inventor Association.
• Adaptacyjny dzielnik napięcia z autokalibracją.
Autor: dr inż. Jerzy Nabielec - Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej (Katedra Metrologii i Elektroniki).
Rozwiązanie ma duży potencjał ze względu na szeroki rynek zastosowań w branży energetycznej, np. w licznikach energii elektrycznej obecnych w niemal każdym gospodarstwie domowym. Unikalna własność autokalibracji pozwala na zmniejszenie kosztów produkcji i eksploatacji, a także uodparnia układ na efekty starzenia się elementów czy zmianę warunków otoczenia.
• 3D realtime audio engine simulation for video games.
Autorzy: dr inż. Bartosz Ziółko, mgr inż. Tomasz Pędzimąż, mgr inż. Szymon Pałka, mgr inż. Ireneusz Gawlik, mgr inż. Bartłomiej Miga, mgr inż. Paulina Bugiel - Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji (Katedra Elektroniki).
Silnik dźwięku, który działa w czasie rzeczywistym, jest technologią gotową do wykorzystania w grach komputerowych. Jego użycie pozwala na efektywne generowanie realistycznych efektów dźwiękowych, przez co rozwiązanie to ma duży potencjał
w branży rozrywki elektronicznej.
W ubiegłym roku, z tej samej wystawy reprezentanci Akademii Górniczo-Hutniczej przywieźli dwa złote i dwa srebrne medale oraz prestiżowe wyróżnienie Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) dla kobiety wynalazcy za "Kompozyt bioaktywny służący do tworzenia sztucznej kości" (prof. Anna Ślósarczyk i mgr inż. Zofia Paszkiewicz - Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.