24 paczki przekazała w poniedziałek (20 października) Fundacja Rodzin Górniczych górnikom, którzy zostali poszkodowani w wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła ruch Wesoła. 22 paczki trafiły do siemianowickiego Centrum Leczenia Oparzeń, a 2 do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.
Jako pierwsi podarunki od FRG otrzymali górnicy przebywający w Siemianowicach Śląskich.
- Niestety do nie wszystkich górników mogliśmy dotrzeć osobiście. Pięciu z nich przebywa bowiem na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, a niektórzy w czasie naszej wizyty przebywali w komorach hiperbarycznych - powiedział portalowi górniczemu nettg.pl Andrzej Zając, wiceprezes FRG.
- Stan górników przebywających w Centrum Leczenia Oparzeń jest poważny. Ci z którymi się spotkaliśmy są cali w bandażach. Czasem było widać jedynie oczy i usta. Jeden z nich miał na tyle sił, by wyszeptać z trudem: "Dziękuję". Mogę jednak zapewnić, że górnicy ci są pod doskonałą opieką. W czasie naszej krótkiej wizyty widzieliśmy, że załoga CLO robi wszystko, by im pomóc. Ponadto personel był bardzo pozytywnie nastawiony do naszej akcji i pomógł nam dotrzeć do poszkodowanych - dodał Zając.
W sosnowieckim szpitalu, do którego także dotarła reprezentacja FRG, paczki otrzymało dwóch górników.
- Są oni w dużo lepszym stanie niż ich koledzy ze szpitala w Siemianowicach. Mogą się samodzielnie poruszać. Udało się nam z nimi chwilę porozmawiać - opowiedział wiceprezes
Poza Andrzejem Zającem z paczkami do górników pojechały także pracownica Fundacji Mariola Jaźwiec oraz podopieczna FRG Beata Klon.
Przypomnijmy, że FRG powstała w sierpniu 1997 r. Jej pomysłodawcą był ówczesny wiceminister gospodarki Jerzy Markowski. Wsparcia FRG udzielił Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.
Fundacja wspiera rodziny zmarłych górników, którzy stracili życie w wypadkach w kopalni. Pomaga inwalidom górniczym oraz rodzinom będącym w trudnej sytuacji życiowej. Wypłaca stypendia dla uczących się dzieci i młodzieży. Organizuje dla nich darmowe wycieczki i wczasy. Przekazuje pomoc materialną dla rodzin.
Od czasu powstania udzieliła pomocy dla ponad 5000 osób. Od 2010 r. przyznaje stypendia dla uczących się dzieci i młodzieży. Stypendia socjalne dostają osoby mające niski dochód w rodzinie. Dzieci i młodzież o ponadprzeciętnych uzdolnieniach otrzymują stypendium naukowe. Miesięcznie wypłacanych jest około 300 takich świadczeń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.