W kopalniach surowców mineralnych są nie tylko... surowce. Okazuje się, że nie brakuje tutaj owadów, płazów i gadów. Je to tropili, w kopalniach Grupy Górażdże, uczestnicy polskiej edycji konkursu przyrodniczego "Quarry Life Award".
Konkurs już zakończono. Wyniki podane zostaną w listopadzie. Do głównego etapu konkursu, czyli realizacji prac badawczych w kopalniach, zakwalifikowało się pięć najlepszych projektów, spośród 22 zgłoszonych. Czego nowego, po pół roku prac badawczych, dowiedziano się o terenach kopalnianych?
120 gatunków roślin i 250 gatunków zwierząt - to bilans prac przeprowadzonych w Kopalni Surowców Mineralnych Nowogród Bobrzański przez zespół badawczy z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
22 gatunki pszczół odwiedzających około 40 gatunków roślin - takim wynikiem mogą z kolei pochwalić się przyrodnicy ze Stowarzyszenia Natura i Człowiek, którzy prowadzili badania w Kopalni Wapienia Górażdże. W Górażdżach członkowie Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX odnotowali także obecność 22 okazów gniewosza plamistego - rzadko spotykanego w Polsce niejadowitego węża dusiciela oraz licznych gatunków płazów: m.in. traszki grzebieniastej, rzekotki czy żab zielonych. Nie mniejsze osiągnięcia stały się udziałem zespołów badawczych z Uniwersytetów Wrocławskiego i Przyrodniczego we Wrocławiu, a także Akademii Techniczno-Humanistycznej i Uniwersytetu Śląskiego, którzy byli stałymi gośćmi m.in. w Kopalni Surowców Mineralnych Wójcice w pobliżu Nysy.
Organizowany przez koncern HeidelbergCement międzynarodowy konkurs "Quarry Life Award" to przykład działania dodatkowego, angażującego w proces ochrony bioróżnorodności terenów kopalnianych osoby spoza otoczenia firmy - głównie naukowców i młodych przyrodników z polskich uczelni, instytucji oraz organizacji przyrodniczych. Konkursowi przyświeca jeden główny cel - "odkryć pokłady natury", czyli dokonać analizy gleby, zbiorników wodnych i otwartych przestrzeni w kopalniach Grupy Górażdże. Mało kto wie jednak, że równolegle z eksploatacją na terenach wydobywczych prowadzi się również działania mające na celu ochronę ich bioróżnorodności. Po zakończeniu eksploatacji przychodzi natomiast czas na rekultywację - prawnie regulowane czynności służące przywróceniu obszarom wydobywczym wartości użytkowych lub przyrodniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.