Wymiana informacji z rynkiem na temat aktualnej sytuacji w górnictwie, przedstawianie analiz dla przedsiębiorców górniczych, instytucji finansowych i podmiotów działających na rynku energetycznym oraz prezentacja cyklicznych publikacji i biuletynów informacyjnych wykonywanych na zamówienie - to główna tematyka, która znajdzie się na nowym portalu internetowym Polski Rynek Węgla. Inauguracja portalu, stworzonego staraniem katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, odbędzie się we wtorek, 30 września w siedzibie Biblioteki Śląskiej w Katowicach.
- Portal www.polskirynekwegla.pl został zaprojektowany jako nowoczesne narzędzie internetowe ułatwiające komunikację oddziału ze współpracującymi przedsiębiorstwami, administracją publiczną, mediami i kontrahentami. Umożliwia równoczesną pracę stu użytkowników wewnętrznych i zewnętrznych - mówi Henryk Paszcza, dyrektor katowickiego oddziału ARP.
Działający dotychczas portal internetowy ARP został poddany gruntownej przebudowie, uwzględniającej współczesne technologie internetowe. Nowy serwis charakteryzuje się spójną, czytelną strukturą stron, intuicyjną nawigacją, przejrzystym menu oraz dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Oferta dla podmiotów z sektora górnictwa węgla kamiennego zawiera dane o charakterze przekrojowym lub dotyczące jednorodnych obszarów działalności górniczej, takich jak wydobycie i produkcja, sprzedaż i jej kierunki, ceny i zapasy węgla, jakość produkcji i sprzedaży, wpływ działalności górniczej na środowisko, dane o przeróbce mechanicznej węgla i zagospodarowaniu metanu oraz podstawowe charakterystyki techniczne sektora.
W portalu znajdą się też informacje o sytuacji na światowym, europejskim i krajowym rynku węgla kamiennego, relacjach popytowo- podażowych, zachodzących trendach rynkowych i poziomie importu węgla na rynek polski.
W ramach portalu publikowany będzie Polski Indeks Rynku Węgla Energetycznego (Polish Steam Coal Market Indeks - PSCMI) - grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym (indeks PSCMI 1) oraz krajowym rynku ciepła (indeks PSCMI 2). Wskaźniki te bazują na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego (loco kopalnia) w warunkach jakościowych dostosowanych do potrzeb odbiorców.
Polski Indeks Rynku Węgla Energetycznego jest prawnie zastrzeżony, a jego właścicielami są Agencja Rozwoju Przemysłu SA i Towarowa Giełda Energii SA, będące wraz z Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN współwłaścicielami metodologii ich obliczania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nowoczesne narzedzie za które ciekaw jestem kto zapłaci, pewnie kopalnie tak samo jak placa za m in. zerujący na nich COIG*. Mam pytanie do osob kompetentnych: komu w dobie powszechnej informatyzacji potrzebny jest COIG? Ile kosztuje miesiąc współpracy COIGU z KHW, KW? Czy JSW i LW korzystają również z "usług" COIGu? *Centralny Osrodek Informatyzacji Gornictwa