Jak się nieoficjalnie dowiedział portal górniczy nettg.pl, Katowickim Holdingiem Węglowym pokieruje, w miejsce odwołanego prezesa Romana Łoja, były wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. Obecnie jest członkiem zarządu ds. rozwoju spółki JSW KOKS SA.
Zygmunt Łukaszczyk ma 53 lata a od ćwierć wieku zajmuje się z bliska problemami branży górniczej. W 1990 r. został wiceprezydentem a po dwóch latach prezydentem Żor, gdzie ogromnym kłopotem była likwidacja miejscowej kopalni i katastrofalne bezrobocie. Strategia Łukaszczyka pozwoliła miastu wyjść po latach z kryzysu.
Fizyk z wykształcenia (studia skończył na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śl.) i ekonomista (studia podyplomowe), nauczyciel (w Zespole Szkół Budowlano-Informatycznych w Żorach).
Przed dwoma laty obronił doktorat na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W dysertacji wykorzystał doświadczenia zdobyte podczas pracy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie Zygmunt Łukaszczyk od 1999 r. odpowiadał za przekształcenia strukturalne a w 2001 r. został wiceprezesem spółki. W JSW był też szefem Biura Restrukturyzacji, Nadzoru Właścicielskiego i Strategii Kapitałowej.
W 2006 r. objął prezesurę Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego w strukturach JSW.
Zygmunt Łukaszczyk ma uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Po ośmiu latach kierowania miastem, w latach 1998-2002 był przewodniczącym, a od 2006 wiceprzewodniczącym rady miejskiej w Żorach.
W listopadzie 2007 r. po wyborach parlamentarnych i utworzeniu gabinetu PO-PSL, powierzono mu stanowisko wojewody śląskiego, które piastował przez ponad 6 lat, do marca 2014 r.
W kwietniu tego roku na propozycję powrotu, złożoną przez Jarosława Zagórowskiego, Łukaszczyk został członkiem zarządu ds. rozwoju nowo utworzonej spółki JSW KOKS SA, która (grupując koksownie byłego Kombinatu Koksochemicznego Zabrze: Dębieńsko, Radlin, Jadwiga oraz Koksownię Przyjaźń) produkuje 4 mln t koksu rocznie, przetwarzając 5 mln t węgla koksowego JSW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.