Rząd Finlandii przyznał 65 mln euro wsparcia dla trzech projektów regionalnych terminali LNG - w Tornio, Pori i Raumie. LNG to przyjazne środowisku paliwo i alternatywne źródło gazu dla przemysłu - podkreśla fińskie ministerstwo zatrudnienia i gospodarki.
Decyzja o rozpoczęciu budowania tych terminali oznaczać będzie inwestycje rzędu 200 mln euro i będzie impulsem do rozwoju sieci regionalnych terminali LNG wzdłuż fińskiego wybrzeża - ocenił minister ds. gospodarczych Finlandii Jan Vapaavuori.
Dofinansowane fińskie instalacje będą stosunkowo niewielkie, bo ich zadaniem będzie obsługa lokalnych odbiorców. Terminal w Tornio, który ma ruszyć w 2017 r. będzie miał możliwość przechowywania 50 tys. m sześc. LNG. Inwestycja ta dostała od rządu 33 mln euro.
23 mln dostał projekt terminala w Pori, którego magazyny będą miały 30 tys. m sześc. Ponad 8,5 mln euro wsparcia przyznano natomiast najmniejszej z trzech instalacji - w Raumie, która będzie miała zdolności magazynowe rzędu 10 tys. m sześc. LNG. Dla porównania każdy z dwóch zbiorników terminala powstającego w Świnoujściu ma po 160 tys. m sześc. pojemności.
Trzy terminale mają mieć łączną roczną zdolność przeładunkową rzędu 620 mln m sześc. gazu.
Fiński rząd na wsparcie regionalnych terminali LNG przeznaczył 123 mln euro, reszta tej sumy ma zostać rozdysponowana jeszcze w 2014 r. O pomoc ubiegają się trzy kolejne projekty.
Główny fiński terminal importowy LNG ma powstać w Inkoo, ok. 50 km. na zachód od Helsinek, jednak nie zostanie dofinansowany ze środków krajowych. Projekt ubiega się o środki unijne.
Finlandia rocznie zużywa ok. 5 mld m sześc. gazu ziemnego. Kraj nie eksploatuje żadnych złóż tego surowca i obecnie w całości sprowadza go z Rosji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.