Wtorkowy (26 sierpnia) handel na rynku walutowym przebiegał spokojnie - twierdzą analitycy. Dodali, że opublikowane przez GUS dane o bezrobociu oraz sprzedaży detalicznej w lipcu były neutralne dla złotego. Po godz. 16.30 euro kosztowało 4,18 zł, a dolar 3,16 zł.
Dyrektor działu analiz Admiral Markets Marcin Kiepas wskazał w rozmowie z PAP, że we wtorek na rodzimym rynku walutowym przez zdecydowaną większość dnia nic ciekawego się nie działo, a zmienność na głównych parach pozostawała poniżej średniej z ostatnich dwóch tygodni.
- Większych emocji wśród inwestorów nie wywołała publikacja przez Główny Urząd Statystyczny najnowszych danych o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia. Opublikowane dane nie wnoszą wiele nowego do dyskusji o kształcie polityki monetarnej w Polsce. Dlatego w dalszym ciągu uważamy, że cięcie stóp procentowych już na wrześniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej jest możliwe, natomiast w październiku jest ono przesądzone - stwierdził analityk.
We wtorek GUS podał, że w lipcu bezrobocie spadło do 11,9 proc. wobec 12 proc. w czerwcu 2014 r., a liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec minionego miesiąca wyniosła 1 mln 878,5 tys. osób. Ponadto, w lipcu sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 2,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 4,7 proc.
Zdaniem Kiepasa istotnego przełożenia na zachowanie złotego nie miało też to, co działo się na rodzimym rynku długu. - Polskie obligacje kolejny dzień cieszyły się zainteresowaniem inwestorów. W efekcie rentowność 10-letnich obligacji spadła w pewnym momencie do 3,023 proc., testując najniższe poziomy od 15 miesięcy - mówił.
- To pokłosie wzrostu popytu na dług w Europie Zachodniej, w tym w Niemczech, jakie ma miejsce w związku z oczekiwanym dalszym luzowaniem polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny. Pomogła też perspektywa spadku stóp procentowych w Polsce. Aczkolwiek w mniejszym stopniu - dodał.
W ocenie Kamila Krajeckiego z Citi Handlowego, w najbliższych dniach złoty w relacji do euro będzie handlowany w przedziale 4,1750-4,19 za euro. - Spodziewam się, że najbliższe sesje na rynku walutowym będą spokojne. Mamy koniec wakacji, niewielką płynność na rynku. Złoty pozostanie w lekkiej konsolidacji na poziomach 4,1750-4,19 za euro oraz 3,16-3,17 za dolara - powiedział PAP Krajecki.
- Myślę, że inwestorzy z uwagą śledzą spotkanie, które teraz odbywa się w Mińsku. Wszelkie pozytywne sygnały stamtąd płynące mogą się szybko przełożyć na rynek - dodał.
W Mińsku rozpoczęło się we wtorek spotkanie Ukraina-UE-Unia Celna (Rosja, Białoruś, Kazachstan) z udziałem m.in. prezydentów Rosji i Ukrainy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.