Rosnąca gwałtownie populacja meduz zaczyna zagrażać elektrowniom węglowym i jądrowym, których chłodzenie oparte jest na wodzie morskiej.
Rok temu ONZ ostrzegał, że w morzach przybywa meduz. Potwierdzono tę obserwację w studium opracowanym na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. Jeden a autorów Lucas Brotz dowodzi, że na 66 badanych ekosystemów morskich, w aż 45 wyraźnie pojawia się przyrost populacji meduz.
Gwałtowny przyrost liczebności kolonii tych galaretowatych zwierząt morskich doprowadzał już do awarii w elektrowniach. W zeszłym roku siłownia jądrowa Oskarshamn na południowym wschodzie Szwecji ciała meduz zatkały rurociąg zasysający wodę.
W 2011 r. skłębione meduzy zablokowały dopływ wody morskiej do chłodzenia w elektrowni węglowej Orot Rabin w Haderza, w Izraelu.
W podobny sposób po awariach w szkockiej elektrowni Torness znajdowano ciała meduz na filtrach uszkodzonego systemu chłodzenia.
Szkodliwość tych drapieżnych stułbio- i krążkopławów, których rozmiary mogą dochodzić do 2 m średnicy, nie ogranicza się do energetyki. W Irlandii meduzy spowodowały szkody o wartości 2 mln dol., przedostając się do hodowlii łososi w Irlandii - zaznacza portal górniczy mining.com.
Przyczyny wzrostu populacji meduz nie są do końca znane. Przypuszcza się, że jednym z powodów może być ocieplenie. Im większe zakwaszenie oceanów, tym lepiej dla meduz. Innym z czynników jest być może osłabienie gatunków ryb, będących wrogami meduz, z powodu nadmiernych połowów rybackich.
Na razie w elektrowniach jedynym sposobem radzenia sobie z galaretowatym korkiem są... automatyczni zabójcy meduz, według pomysłu koreańskiego inżyniera, który skonstruował podwodnego robota, który chwyta i... szatkuje meduzy. Urządzenie jest wydajne: zestaw 3 robotów przy wlocie do systemu chłodzącego potrafi usunąć w godzinę około 900 kg meduz.
Źródło: Urban Robotics Lab, producent systemu JEROS, youtube.com
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.