- Przede wszystkim swoją uwagę skupiliśmy na relacjach pomiędzy energetyką i górnictwem oraz zaangażowaniu sektora finansowego w pomoc branży. Na więcej tematów nie udało się porozmawiać z premierem Tuskiem, bo musiał pojechać do Sejmu - tak opisuje środowe (25 czerwca) spotkanie z szefem rządu Dariusz Potyrała, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. Kolejne rozmowy mają się odbyć w Katowicach do 25 lipca.
Jak dowiedział się portal górniczy nettg.pl, premier w spotkaniu z przedstawicielami górniczych związków zawodowych uczestniczył przez niecałe półtorej godziny. Dalsze rozmowy ze stroną społeczną kontynuowali minister skarbu Włodzimierz Karpiński oraz wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz. Było to już piąte spotkanie dotyczące sytuacji polskiego górnictwa.
- Dużo czasu poświęciliśmy zaangażowaniu sektora bankowego w pomoc branży i temu, jaką formę miałaby ona przyjąć. Czy będą to euroobligacje, czy może obligacje krajowe. Uznaliśmy, że euroobligacje miałyby pełnić w tym procesie rolę wspomagającą, a nie główną. Ponadto analizowaliśmy inne możliwości związane z sektorem bankowym - mówi szef ZZGwP.
- W zakresie powiązań pomiędzy energetyką i górnictwem poruszyliśmy przede wszystkim kwestie relacji handlowych, związanych m.in. z odbiorem zakontraktowanego węgla i dostawami. Podnieśliśmy także temat miksu energetycznego, który określałby proporcje pomiędzy węglem kamiennym, węglem brunatny i OZE - dodaje.
Dariusz Potyrała zaznaczył, że w czasie rozmów pojawił się także wątek dotyczący powstania państwowych składów węgla. W realizacje tego pomysłu miałby zostać zaangażowane Węglokoks, Kompania Węglowa oraz Katowicki Holding Węglowy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
ale masz fałszywy uśmiech człowieku Jak możesz mnie bronić skoro okradasz swoich własnych pracowników z firmy.
oddajcie kasę nam - pracownicy waszej firmy.