- Mam nadzieję, że pójdziemy kilka kroków do przodu, bo na razie uczyniliśmy tylko jeden mały - ocenił - przed spotkaniem liderów związkowych z prezesem Rady Ministrów - Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.
Rozmowy premiera ze środowiskiem górniczym rozpoczęły się w czwartek (5 czerwca) o 9.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Poprzednie spotkanie premiera ze związkowcami i pracodawcami miało miejsce również w tym samym miejscu, 6 maja.
W opinii przewodniczącego Ziętka najważniejszym problemem, jaki trapi aktualnie polskie górnictwo węgla kamiennego, jest nietrwała płynność finansowa spółek węglowych. Jego zdaniem rząd musi podjąć działania, które pozwolą tę płynność odzyskać, zarówno Kompanii Węglowej, jak i Katowickiemu Holdingowi Węglowemu.
Następnym ważnym krokiem w kierunku poprawy sytuacji w branży w ocenie szefa Sierpnia 80 jest zablokowanie importu węgla oraz uregulowanie rynku wewnętrznego, czyli powołanie państwowych składów węgla. Konieczne są też, zdaniem przewodniczącego Ziętka, zmiany strukturalne wewnątrz branży.
- Powinniśmy rozmawiać na temat powiązania z energetyką i innymi podmiotami, które funkcjonują w górnictwie lub wokół niego - uważa Bogusław Ziętek.
Czy strona społeczna gotowa jest pójść na jakiś kompromis w sprawie płac i uprawnień pracowniczych? Przewodniczący Ziętek odpowiedział, że premier Donald Tusk zwolnił związkowców od "sposobu takiego myślenia", mówiąc, że najpierw należy "podjąć rozwiązania systemowe".
W ubiegłym roku Kompania Węglowa na sprzedaży węgla straciła ponad miliard zł. Dużym problemem dla KW jest nadprodukcja węgla - na zwałach ma go obecnie 5 mln ton, dlatego w spółce doiszło do wprowadzenia tzw. postojów ekonomicznych. W opinii prezesa Mirosława Tarasa w Kompanii konieczne jest podniesienie wydajności. - Wynagrodzenia nie są wielkim problemem, problemem jest przede wszystkim wydajność. Jeżeli podniesiemy wydajność w Kompanii, to wyprodukujemy odpowiednią ilość taniego węgla i będziemy mogli go sprzedać.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Damy PO po dwieście nowych członków partii z każdej kopalni, byle tylko uwolnił górnictwo od rządów PSL. No to jak będzie, premierze? Pomożecie?
trzeba zwiększyć produkcję sortymentów grubych, średnich poprzez strzelanie na ścianach bo kombajny tylko mielą i produkują węgiel w sortymencie miał a na składach brakuje sortymentów jak również w kopalniach w ofercie drobnej sprzedaży a na nie jest największy zbyt