Turcja ma najgorsze w Europie wskaźniki bezpieczeństwa w górnictwie, a na świecie zajmuje pod tym względem trzecie niechlubne miejsce. W latach 1991-2008 w kopalniach zginęło tam 2554 górników. W listopadzie zeszłego roku tureccy górnicy w obawie o życie i zdrowie podjęli strajk, nie żądając podwyżek, a tylko podniesienia warunków bezpieczeństwa w kopalniach. Zostali zlekceważeni a protest rozbito.
Z jesiennych protestów w tureckim zagłębiu Zonguldak nie wyciągnięto niestety - jak widać już po wtorkowej katastrofie w Somie - żadnych wniosków. W listopadzie 2013 w kopalni węgla kamiennego w prowincji Zonguldak na głębokości 170 m zabarykadowało się desperacko 300 tureckich górników-związkowców.
Zarzucali kierownictwu kopalni lekceważenie zasad bhp a kroplą, która przelała czarę goryczy, była śmierc ich kolegi. Górnik doznał pod ziemią zawału i po wywiezieniu na powierzchnię musiał godzinami czekać na przyjazd ambulansu pogotowia ratunkowego. Górnicy ujawniali, że od wielu lat poddawani są bezwzględnej presji. Zapowiadali, że nie wyjdą z dołu, dopóki pracodawca nie spełni ich żądań.
Obietnicami poprawy bhp strajk w końcu udało się zakończyć. W rzeczywistości niestety niewiele zmieniło się w tureckich kopalniach na lepsze - 13 maja w katastrofie w kopalni Soma śmierć poniosło ponad 200 górników. Wiadomo już, że dyrekcja i dyzpozytorzy podawali ratownikom nieprawdziwe dane o liczebności pracowników uwięzionych pod ziemią. Podczas akcji ratowniczej prawdopodobnie popełniono tragiczny błąd, pompując pod ziemię tlen, który tylko podsycał pożar w wyrobiskach. Kierwnictwo kopalni podawało też nieprecyzyjne przyczyny tragedii: twierdzono, że "wybuchł transformator", gdy w rzeczywistości do katastrofy przyczyniły się najpewniej niesprawność instalacji elektrycznej i nieszczelne obudowy urządzeń, które bezwzględnie muszą być iskrobezpieczne w kopalniach o wysokim występowanieu metanu w wyrobiskach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jak pokazała telewizja - cała ta ,,infrastruktura" (o zgrozo!) wokół kopalni pokazała, jakie cuda pod ziemią tam mogą mieć